"Петя и вълкът" от Прокофиев с премиера във Велико Търново
/ брой: 25
С известната симфонична приказка "Петя и вълкът" от Сергей Прокофиев екипът на Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" ще зарадва детската аудитория във Велико Търново. Кукленият музикален спектакъл ще бъде представен за първи път на 8 февруари от 11 ч. в голямата зала на МДТ. Постановката ще се играе и на 10 февруари от 14 ч., научи ДУМА от Златина Димитрова, сътрудник "Връзки с обществеността".
Красивата симфонична приказка на великотърновска сцена пресъздават диригент-постановчикът Георги Патриков, диригентът Васил Вълчев и режисьорката Даниела Христова, а сценографията и куклите са на Христина Стоилова. В спектакъла участват актьорите Цветелин Илчев, Стефка Златкова, Лиляна Иванова, Никола Попов и Гергана Цакова (двамата дебютират в състава на театъра) заедно с оркестъра на МДТ "Константин Кисимов".
В "Петя и вълкът" чрез игра и забавление малките зрители се запознават с инструментите от симфоничния оркестър. Образът на всеки герой в произведението се пресъздава чрез характерна тема, изпълнена от различен музикален инструмент или група инструменти. Образът на Петя е представен чрез струнните инструменти, а този на вълка - чрез валдхорни. Музикалният образ на дядото е пресъздаден чрез музикални партии на фагот. Птичката "звучи" чрез изпълнение на флейта, патицата - чрез обой, а котката - чрез кларинет. Ударните инструменти озвучават ловците.
В края на 30-те години руският композитор Сергей Прокофиев изпълнява поръчка на Централния детски театър в Москва за създаване на симфонична творба за деца. Вдъхновен от задачата, той се справя с нея само за 4 дни, като лично пише и текста на разказвача. Премиерата на "Петя и вълкът" е на 2 май 1936 г., а диригент е самият Прокофиев.
Творбата бързо се превръща в любимо произведение на поколения деца по целия свят. Редица знаменитости от киното, музиката и дори политиката влизат в ролята на разказвача и създават свои интерпретации на симфоничната приказка.
През 1978 г. един известен британец записва гласа си към изпълнението на един от най-добрите американски оркестри и така се ражда албумът на компанията "RCA Red Seal" - "Peter and the Wolf". Прочутият Дейвид Бауи е четецът разказвач, а Филаделфийският оркестър оставя характерния си звук в изпълнението на творбата под диригентството на легендарния Ойген Орманди. Бауи прави записа като коледен подарък за своя 7-годишен син.
Един от най-известните записи е на Европейския камерен оркестър под диригентството на Клаудио Абадо, а ролята на разказвача е поверена на поппевеца Стинг. През 2003 г. Боно (Пол Хюсън) от легендарната група "Ю Ту", заедно с дъщерите си Джордан и Ева, рисуват декори към предстояща постановка на симфоничната приказка. Приходите от направените илюстрации към известното музикално произведение са събрани за ирландска организация, помагаща на хора, болни от рак.
Разказвачът от "Петя и вълкът" е звучал и с гласовете на легендарните актьори Жерар Филип, Ленард Бърнстейн, Роми Шнайдер, Питър Устинов, Бен Кингсли, Шарън Стоун. През 2004 г. Михаил Горбачов, Бил Клинтън и София Лорен получават награда "Грами" за аудиоверсията на "Петя и вълкът". Записът се осъществява от Руския национален оркестър под диригентството на носителя на "Грами" Кент Нагано. Двамата президенти даряват своите хонорари за благотворителност.