21 Януари 2025вторник15:32 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

ГУБИ ЛИ ЗЕЛЕНСКИ ВОЙНАТА?

Твърде много хора клонят към идеята, че Русия ще спечели. Но те подценяват силните страни на украинците, твърди Центърът за анализ на европейските политики (CEPA)*

/ брой: 12

visibility 153

Алина ФРОЛОВА**

Западното обществено мнение все повече се доминира от идеята, че Украйна губи войната и трябва да търси мирно споразумение, за да избегне нови загуби. Войните се печелят със стратегии, а не с тактики. Украйна може да демонстрира ясен път към сдържане на Русия на бойното поле, докато понася загуби, които обаче ще се окажат непоносими.
Агресивната война на Русия срещу Украйна премина през няколко етапа през последните 11 години. Противно на общоприетото схващане, че конфликтът е започнал през 2022 г., произходът му датира от 2014 г. Той започна с украински загуби на бойното поле, последвани от ниска интензивност и почти замразен конфликт след Минските споразумения от септември 2014 г.
И Украйна, и Русия са изправени пред много тежки загуби на жива сила и оборудване, като нито една от страните не е в състояние да проведе широкомащабни бойни действия, за да ги намали. Дори Русия да прегази украинските линии, тя няма сили да използва предимството си, за да спечели войната.
Съвременните войни, както се признава от напреднали военни доктрини, като тази на НАТО, се разгръщат в много области: земя, въздух, море, космос, киберпространство. Войната на Украйна с Русия не е изключение. Изненадващо Украйна надделява в поне четири области и се съревновава с Русия в останалите.
Въпреки значително по-слабите си ВВС, Украйна неутрализира въздушното превъзходство на Русия. Неслучайно през 2024 г. Белият дом заяви, че Русия е преместила 90% от своите бойни самолети извън обхвата от 300 км на балистичните ракети ATAКМС, както и че честотата на руските въздушни удари и изстрелванията на управляеми плъзгащи бомби са намалели със 75% в някои фронтови зони.
Ситуацията в Черно море е идентична. Русия загуби над една трета от своя Черноморски флот. Това са загуби, които военните експерти смятат за критични.

Запази ли стратегическия си фокус и продължи ли да получава международна подкрепа, Украйна има всички шансове да надделее

След пълномащабното нахлуване през 2022 г. Украйна освободи около 75 000 кв. км и започна ограничени нахлувания в руска територия - в района на Курск, където в момента държи около 800 кв. км. Русия спечели само 505 кв. км през 2023 г. и около 4000 кв. км през 2024 г., главно чрез скъпи тактики на „човешки вълни“, които струваха над 700 000 убити и ранени. Тези операции са политически мотивирани, изискват прахосване на човешки ресурси и затова са неустойчиви.

В битките на изтощение

логистичната устойчивост е решаваща. Логистиката на Русия е слаба от самото начало и до голяма степен разчита на железниците. Добре развитата железопътна мрежа в окупирания украински Донбас благоприятства руското настъпление, но това е намаляващ актив, тъй като силите му се отдалечават от железопътните маршрути.
Маршрутите за доставки вътре в Русия са обект на наши далечни удари по центрове, складове за боеприпаси и производствени обекти. Неспособността на Русия да защити своята територия - следствие от нейната настъпателна военна доктрина, допълнително изостря тези уязвимости.
Военната индустрия за Украйна е защитена от руски атаки, тъй като повечето фабрики са разположени в чужбина. Логистиката и доставките за Украйна са подкрепени от международни партньорства и децентрализирано вътрешно производство. Високотехнологичното отбранително производство нараства, подкрепено от частни инициативи и западни инвестиции. Противовъздушната отбрана на Украйна като цяло превъзхожда руската, като защитава жизненоважни обекти и производствени линии.
Въпреки многобройните изявления, че Русия харчи около 8% от БВП за отбрана, Кремъл осигурява танкове, бронирани превозни средства и артилерия, като изтегля и възстановява оръжие от съветската епоха.   
Разузнавателни данни сочат, че руските запаси от танкове и бойни машини на пехотата могат да бъдат изчерпани до 2027 г., а артилерията и ракетните установки - до 2026 г. Дори с доставките от Иран и Северна Корея, ситуацията не изглежда добра.

Украйна драстично увеличи

отбранителната си продукция. Икономиката на Украйна, въпреки сериозните загуби, демонстрира устойчивост - прогнозите предвиждат растеж на БВП от 2,5% до 7% през 2025 г., съчетано с ограничена инфлация и стабилна банкова система. Западната финансова подкрепа осигурява стабилна фискална основа, контрастираща рязко с икономическата нестабилност на Русия и намаляващия производствен капацитет на отбраната.
Демографското предимство на Русия (население от 149 милиона в сравнение с 38-42 милиона в Украйна) често се цитира като фактор в нейна полза. Но по-малки нации могат да надделеят срещу по-големи - това се видя във

войната за независимост на Израел и Корейската война

Тактиката, моралът, дипломацията и техническите иновации могат да играят важна роля за победата. Украинското население, независимо от всичките си проблеми, демонстрира висока устойчивост, новаторство, способност и воля за борба.
Украйна е изправена пред тежки предизвикателства, но стратегическата картина показва, че тя не губи войната. Подкрепена от своите партньори, Украйна демонстрира много добри резултати и не показва признаци на неизбежен колапс. Тази година ще потвърди тези тенденции.
Руската победа разчита на подкопаването на западната решимост и насърчаването на илюзията за руската сила. Запази ли стратегическия си фокус и продължи ли да получава международна подкрепа, Украйна има всички шансове да надделее.

* Център за анализ на европейските политики (CEPA) - непартийна институция за публична политика, базирана във Вашингтон, с изнесени центрове в Лондон и Брюксел

** Заместник-председател на Центъра за отбранителни стратегии в Киев. Заместник-министър на отбраната на Украйна (2019-2020 г.)

КЗП иска отнемане на лицензите на телекомите

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 12

Ръстът на заплатите трябва да е минимум 10 на сто

автор:Дума

visibility 107

/ брой: 12

Доналд Тръмп обяви масова депортация

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 12

Фицо налага вето на помощта за Киев

автор:Дума

visibility 92

/ брой: 12

Китайският вицепрезидент се срещна с Мъск и Ванс

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 12

Накратко

автор:Дума

visibility 73

/ брой: 12

Снежен капан

автор:Александър Симов

visibility 68

/ брой: 12

Неподготвени

автор:Боян Дуранкев

visibility 77

/ брой: 12

Енергийна зависимост

visibility 90

/ брой: 12

Мъск и Тръмп няма да ни спасят от фактчекърите

visibility 99

/ брой: 12

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ