
Акценти
След тарифната атака на Тръмп
В реалния живот икономическата наука и особено практика е винаги политическа
/ брой: 64
Проф. Димитър М. Иванов
Поведението и действието на икономики и цените на световните финансови пазари непосредствено след обявяването на митата в САЩ показва, че има сериозни опасения за световния икономически растеж.
Очевидно е, че тази нова масирана тарифна политика, обявена от президента Тръмп, ще промени из основи световната търговска система. Тя стъпва върху продължаване на процеса на деглобализация, засилване на „самодостатъчността“ на националните икономики (в случая на САЩ) и върху изграждането на „стена на индустриален и икономически протекционизъм“ около американската икономика.
Сред нещата, които днес се забелязват след обявяването на митата в САЩ, са:
– пазарите на акции и облигации продължават да се сриват;
– налице е широк спектър от реакции на държавите: някои от тях планират да предприемат ответни мерки, други се стремят да намалят напрежението, а трети засега са парализирани;
– в макроикономически план ще настъпи сериозен кръг от ревизии на прогнозите за растежа и инфлацията в САЩ, респективно ще се редуцира и прогнозата за глобалния икономически растеж;
– значителни корекции на търговската структура и географията на експорта и респективно вноса ще настъпи за по-отворените икономики, които ще бъдат най-силно засегнати от настъпващите стагфлационни напрежения (по-нисък растеж и по-висока инфлация);
– докато фокусът на мнозина е съсредоточен върху новите митнически тарифи, не бива да се изпуска от внимание тяхната възможна комбинация и с редица нетарифни бариери, чието влияние също ще се засили.
Много неща на този етап все още са несигурни, като единственото сигурно нещо е болката, която ще бъде причинена на световната икономика.
Странно (или може би не е!?) е мълчанието на българското правителство, на българския премиер, на министъра на икономиката относно това какви са рисковете пред България от обявената търговска война на икономиките на ЕС!
При експорт към САЩ от над 1 млрд. щатски долара (близо до 1.4 млрд. щатски долара), който България има, очевидно е, че това не е за пренебрегване, особено когато митата, които ще ударят икономиката ни, са минимум 30 процента (10% базово мито + 20% на повишените тарифи за страните членки на ЕС).
Що се отнася до икономиките на Европейския съюз, аз очаквам да се търси едно по-радикално международно решение в посока на разширяване на търговския европейски блок с други големи икономики.
Така или иначе, очакваме процес на дълги и неприятни преговори, докато растежът ще бъде намален.
В същото време, днес, разбира се, цената златото не закъсня да се повиши още повече.
И в заключение на тази бележка, бих казал следното: някои твърдят, че икономическата наука не е политическа. Бих попитал – кога Не Е? Кога икономическата наука не е политическа или аполитическа? Освен може би в университетите, където се учи икономика.
Но в реалния живот икономическата наука и особено практика е винаги политическа.
Фейсбук