САЩ и Русия на 2 писти
/ брой: 34
Саудитската среща САЩ - Русия на ниво външни министри остави, ако не противоположни, то поне разминаващи се впечатления - хем обнадеждаващи, хем и отрезвяващи, но без да се стига до разочарование.
Впечатленията са обнадеждаващи по две причини. Първата е общата оценка от двете страни за срещата. Русия почувства пълната решимост на САЩ към „движение напред“ и е настроена по същия начин, оцени външният министър Сергей Лавров, според когото САЩ са започнали по-добре да разбират руската позиция.
Обнадеждаващи са впечатленията и заради договореностите по пълното възстановяване на двустранните отношения, която бе една от двете възлови теми на преговорите. Дори пред „Аргументи и факти“ американският политолог Дмитри Саймс открехна, „че това са преговори не за Украйна, а за възобновяване на отношенията между Русия и САЩ“, което на свой ред „ще направи дискусията за Украйна по-продуктивна“. Затова той смята, че би било „глупост“ да се кани на този етап Киев. Още повече и ЕС, бих добавил. На арабски терен двата ядрени гиганта се договориха да върнат посланиците си, да възстановят пълния състав на посолствата си, конкретизираха и механизма и графика по нормализиране на дипломатическите отношения. Разменили са и мнения по взаимодействието в различни сфери, та чак и в Арктика.
Отрезвяването дойде от факта, че за разлика от тази „първа писта“ на двустранния диалог, по втората „писта“ - украинския конфликт - бяха направени не крачки, а само стъпки - все едно някакво разстояние се мери по стъпки. Всъщност отрезвяването се дължи на предварителни съобщения, че в Ер Рияд ще бъде организирана среща Тръмп-Путин още следващата седмица. И на нея едва ли не щял да бъде разплетен украинският конфликт.
Това обаче е нереалистично засега, а може и в идните месеци. Оказва се, че САЩ трябва да определят втори представител за Украйна, който ще се занимава само с „трасето“ Киев-Москва на конфликта, за разлика от Кийт Келог, чиито функции се променят и той ще отговаря за „трасето“ ЕС-Украйна на конфликта. Това разделяне не вещае по-бързо намиране на решение. Освен че в него има немалко трудни за разплитане възли. Неслучайно дипломат №1 на САЩ Марко Рубио заяви, че диалогът ще върви „в сложна и напрегната дипломация, а също при закрити врати за неопределен период от време“. Дали тогава срещата Тръмп-Путин няма да се пренасрочи чак за втората половина на годината!