09 Януари 2025четвъртък12:08 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

На фокус

10% инфлация за година

Най-много са поскъпнали транспортът, храните и жилищата

/ брой: 56

автор:Ваня Григорова

visibility 1843

Ваня ГРИГОРОВА,   КТ "Подкрепа"


Националният статистически институт публикува последните данни за инфлацията в България. На годишна база тя нараства от 9,1% през януари до 10% през миналия месец. За сравнение - през февруари 2021 г. инфлацията беше минус 0,1%.
В таблицата може да се проследят инфлационните процеси на годишна база през последните три години за месец февруари.
Най-значим е ръстът на цените в транспорта - с почти 21%. Следват цените на хранителните продукти и за поддръжка на жилището. Ръстът на потребителските цени е по-умерен и под нивата от февруари 2020 г., само за алкохолните напитки и тютюневите изделия и здравеопазването - 1,4% и 1,5%.
Това развитие е очаквано с оглед на рекордните цени на енергоносителите. През 2021 г. ръстът им беше предизвикан от три основни фактора:
* намаляване на очакваните количества електроенергия, произведени от ветрогенератори в Германия, което доведе до нараснало търсене на заместващи горива като газ;
* нараснало търсене на електроенергия и горива, вследствие от настъпилото икономическо оживление след коронакризата;
* недалновидните договори за доставка на газ за 2021 г., които не бяха съобразени с нуждите на европейската икономика.
Всички тези фактори щяха да имат минимално отражение върху ежедневието на българите, ако пазарът на електроенергия в страната не беше либерализиран в средата на 2021 г. Оттогава произведената в България електроенергия се търгува на борсата, където местният бизнес се съревновава за наличната енергия редом с чуждия такъв. И съвсем логично цената се увеличава до нивата на европейските цени. Но пък произведената продукция се купува от българските граждани с български, а

не с европейски заплати

Макар засега (до 2024 г.) цените на електроенергията за домакинствата да са регулирани, а не да се движат съобразно волатилния свободен пазар, който всъщност доведе до бума на електроенергията за бизнеса, тези данни илюстрират как увеличението на цената за производителите се отразява и на гражданите. За разлика от бизнеса обаче, българските граждани не получават компенсации за нарасналата издръжка на живота.
На 19 март 2022 г. финансовият министър Асен Василев заяви, че вследствие на войната в Украйна България не може да си позволи да започне преговори за сключване на нов договор с "Газпром" за доставка на газ. Старият изтича в края на настоящата година. Като алтернатива бяха посочени старите тръби на Трансбалканския поток, по които до 2020 г. течеше отново руски газ. Както и газът от Азербайджан. Според признанията на министър Василев и енергийния ни министър Николов обаче цената на евентуални допълнителни количества от азерския газ ще бъде по-висока от тази по вече сключения договор.
Тези процеси са европейски, не национални. Трябва да се отбележи, че германският министър на икономиката Роберт Хабек също заяви, че

спирането на доставките на руски газ ще се отрази пагубно

върху равнищата на бедност и на индустрията в Германия. Но, за разлика от българските управляващи, не чака общоевропейско решение, а провежда срещи и търси възможност за доставки от САЩ, Норвегия и Катар. Представители на САЩ вече отправиха искане към Катар да замени руските доставки на газ към Европа, но оттам  отговориха, че това е невъзможно.
Очевидно е, че следващите месеци (може би и години) ще бъдат изпълнени с неизвестност и затруднения както за гражданите, така и за българския бизнес. Цените на енергоизточниците ще растат и ще бъдат допълнителен двигател за нарастване и на цените на крайните потребителски стоки и услуги.
КТ "Подкрепа" е категорична, че в тези условия единствената защита за българските граждани е ограничаването на износа на електроенергия и увеличаване ролята на мощностите, които работят с местен ресурс - въглищните ТЕЦ-ове.

В графиката са илюстрирани движенията на цените при основни групи стоки и услуги

Дават жълти стотинки на останалите без ток по празниците

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 4

По-строг контрол върху наркотичните вещества

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 4

Лена Бориславова още не си е дала имунитета

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 4

Може да останем без бензин през март

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 4

България може да е транзитен хъб за газ за Европа

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 4

Има опасност ключови продукти да поскъпват с 20%

автор:Дума

visibility 73

/ брой: 4

Нова вирусна зараза е в подем в Китай

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 4

Букурещ не успява да задържи чужденците

автор:Дума

visibility 73

/ брой: 4

Засилва се конфликтът между Мъск и Стармър

автор:Дума

visibility 76

/ брой: 4

Официално: САЩ няма да изискват визи за румънци

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 4

Избрахме да работим за страната

автор:Атанас Зафиров

visibility 71

/ брой: 4

Мегаяко, ама не съвсем...

автор:Аида Ованес

visibility 68

/ брой: 4

Трите желания на Тръмп

автор:Таня Глухчева

visibility 61

/ брой: 4

На тълпа от тарикати изглежда ще им спрат парите

автор:Здравко Райков

visibility 75

/ брой: 4

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ