Правната комисия спря избора на главен прокурор
Депутатите не забраниха на ВСС с изтекъл мандат да избира председатели на ВАС и ВКС и обвинител номер 1
/ брой: 8
Пpoцeдypaтa пo избopa нa глaвeн пpoкypop дa бъдe пpeкpaтeнa c влизaнeтo в cилa нa пpoмeнитe в Зaкoнa зa cъдeбнaтa влacт (ЗCB), aкo към тoзи мoмeнт тя нe e пpиключилa c пpeзидeнтcки yкaз зa нaзнaчaвaнe.
Toвa peши единодушно парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси пpи втopoтo чeтeнe нa пpoмeнитe в cъдeбния зaкoн.
Очаква се законопроектът, одобрен от правната комисия, да влезе в дневния ред на Народното събрание още днес. Ако и пленарната зала гласува по същия начин, ефектът ще е, че ВСС ще трябва да прекрати единствената висяща процедура - тази за избор на главен прокурор, в която единствен кандидат е и.ф. обвинител №1 Борислав Сарафов. Висшите магистрати обаче може веднага след това да открият нова процедура, както и такава за избор на председател на ВАС и ВКС. През това време няма пречки изпълняващи функциите на тези две длъжности да останат съответно Борислав Сарафов и Георги Чолаков.
Изборът на главен прокурор е насрочен за утре, а дотогава измененията няма как да влязат в сила, резултатът ще е, че те ще послужат за основание на президента Румен Радев да не издаде указ за назначаване на Сарафов, ако ВСС го избере на поста, а след това съветът няма да може да продължи процедурата.
Правната комисия отхвърли предложенията и на ПП-ДБ, и на "Възраждане“ да се забрани на ВСС с изтекъл мандат да избира председатели на ВАС и ВКС и главен прокурор. Това стана с 11 гласа „за“, 3 гласа „против“ и 9 „въздържал се“. Против бяха от „ДПС-Ново начало“, а ГЕРБ и БСП се въздържаха.
Със същото мнозинство бяха отхвърлени и всички ограничения относно изпълняващите функции председател на ВКС и ВАС и главен прокурор.
Комисията не прие идеята в закона да се предвиди т. нар. двойно мнозинство или мнозинство в мнозинството при избора на председатели на ВКС и ВАС.
Беше прието Върховната прокуратура да си върне наименованието Върховна касационна прокуратура. След кратко объркване на финала не беше одобрено тя да има общо събрание. Не бяха въведени и общи събрания в останалите прокуратури.
С 11 гласа „за“, 3 „против“ и 7 „въздържал се“ беше ограничен броят на заместниците на главния прокурор, като беше записано, че те са двама. Депутатите записаха в ЗСВ, че съдиите, прокурорите и следователите осъществяват дейността си обективно и при спазване на принципите за политическа неутралност. Не беше прието предложението да се забрани един и същи прокурор да участва в разглеждането на делото на различни инстанции.
Беше премахнато правомощието на главния прокурор пряко да ръководи Националната следствена служба. Депутатите приеха, че тя се ръководи от директора си.
По настояване на министъра на правосъдието Мария Павлова отпаднаха всички предложения в законопроектите, свързани с командироването. Тя напомни на депутатите, че това е сложна материя, която се урежда обстойно в подложения на обществено обсъждане проект на министерството.
Комисията отмени правомощието на министъра на правосъдието да предлага председатели на съдилища, като то остава по отношение на ръководителите на прокуратури.