15 Януари 2025сряда19:47 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Сляпата вяра в кръста не носи изцеление

ГЛОБУС

Екзорсизмът е опасна КОВИД-алтернатива

Невежеството е опасно, особено в ръцете на религията

/ брой: 210

автор:Таня Глухчева

visibility 1140

Не са малко хората, които отричат ваксините, спазването на ограничителните мерки и търсят алтернативен начин да се лекуват и предпазват от КОВИД-19. След като билковите отвари на перуанските индианци не се оказаха ефективни по време на първата вълна на коронавируса, днес сме свидетели на по-краен метод, успял да се запази във времето и одобрен от християните: православни, католици, евангелисти.

Повод за настоящата статия е излязлата миналата седмица новина, че в нискообразованите общества, където религията определя мирогледа, са предпочетени именно църковните ритуали пред медицината. За читателите поясняваме, че терминът "екзорсизъм" означава в превод "магически ритуал". Но не става въпрос за този, извършен от гледачки, баячки и прочее "надарени" хора. Те са заклеймени от векове. Докато той е църковна практика.

На конференция на свещениците-екзорсисти, проведена миналата седмица във Ватикана, стана ясно, че за последните две години, откакто върлува КОВИД-пандемията, са получили много повече обаждания, отколкото от много време насам. Той е считан за цяло изкуство и преди появата на вируса, някои от практикуващите го се притеснявали, че дните му са преброени. Основната му задача е да "лекува болните, да освободи потиснатите и да прогони демоните". Защото мнозина са убедени, че

заразата е самият демон

"Болните от вируса имат всички симптоми на обладани от демон", твърдят някои свещени лица. Дали наистина е така? Всички които вече са го изкарали, както и техните близки и познати, много добре знаят, че основните признаци на заболяването са: затруднено дишане, силна отпадналост, неспособност да се стане от леглото, висока температура, загуба на апетит и обоняние и други. 

А как описват "обсебените от тъмните сили"? Човек изпитва неприятно чувство, когато види кръст или друг свещен предмет. Или, ако някой му заговори на латински, той веднага отвръща на този език и могат да проведат разговор. На последно място, когато изпадне в криза, изведнъж придобива свръхчовешки сили и дори десет мъже не могат да го удържат.

Целта е на екзорсизма е да се прогонят "злите сили", да ни спаси от Дявола. Когато не може да се обясни нещо, веднага му се придава божествен (извънземен) или демоничен характер. Ако към това добавим и думите на американските служители от разузнаването от онзи ден, че никога няма да разберем произхода на коронавируса, то още повече някои имат основание да го отъждествяват с работата на тъмните сили. "Там, където науката е безсилна и не може да даде логично обяснение, се намесва Църквата", категоричен е аржентинският свещеник Мануел Акуня. Самият той, след извършването на 1200 екзорсизма, спрял да ги брои. За всеки случай, винаги е придружаван от психолози и психиатри. "Екзорсизмът е последната стъпка", заключава божият служител.

Оказва се, че не винаги е така. Понякога това е единственият начин в малки отдалечени места, където лекар няма, но за сметка на това има свещеник. Показателен е примерът с 25-годишна жена в Никарагуа. Вилма Трухийо се почувствала зле, започнала да говори несвързано. Поради липса на доктор, повикали младия евангелистки пастор в селото. По негова "препоръка", тя била държана заключена цяла седмица в тъмна, дървена колиба, без храна и вода, в отдалечено място без електричество и интернет, далече от семейството си и хора като цяло. Всичко това "за нейно добро". Единствените живи същества наоколо били дузина църковни служители, които стояли отвън да се молят. "Молитвите били най-добрата противоотрова срещу демоните вътре в нея", уверявали те. Дни наред я определяли като "не напълно излекувана". На шестата вечер, един от свещениците съобщил, че получил божие прозрение, че чрез силата на огъня могат да прогонят демоните от нея. 12-те мъже направили импровизирана клада, съблекли я чисто гола и я завързали за едно дърво. Резултатът бил: 80% изгаряния, кръв в белите дробове и ... смърт на път за болницата. Свещениците не са наказани, те съжаляват, че са изгубили битката с "Рогатия", а опечаленото семейство не смее да търси възмездие, да не ги набедят и тях, че демони са се вселили в телата им.

Според католиците няма конкретна молитва или ритуал, импровизира се на място и всичко зависи от случая и разбира се, човека. Както по време на Светата инквизиция: на момента се решава кой и как да бъде измъчван.

Докато за мнозина екзорсизмът е част от

сюжета на филм на ужасите

или средновековна практика, то за друга не по-малка част е спасение. Или поне те така си мислят. Средно между 15 и 20 различни човека търсят тази услуга на ден, страхувайки се, искат "да си запишат час". В такъв случай, можем ли да говорим за чиста форма на страх или слаба психика? Къде е истината? Вилма Трухийо не е единствената починала след църковния ритуал. Има толкова много като нея, които по време на самата практика не са издържали и са умирали. Заключението е било винаги едно и също: "Слаба воля, Дяволът победи." Водени са съдебни дела, защото екзорсистите се противопоставят на приема на лекарства, а медиците твърдят, че именно отказът от тях, убива пациентите. И по този начин, макар и живеещи в XXI век, неусетно се озоваваме в Средновековието, когато всички видове лекове са били отричани.

Няма как човек да не си направи аналогия с КОВИД-пандемията и всичко, което произхожда от нея. Недоверие, предпочитане на "по-безопасния" на пръв поглед вариант, макар той да носи след себе си много по-жестоки и травмиращи последствия понякога.

Позицията на Българската православна църква е малко по-различна от католическата и евангелистката спрямо екзорсизма. Пръскане със светена вода, кадене с тамян, четене на молитва. При православието не са известни смъртни случаи след тези практики. Но то не отрича и медицината.

До днес има голям спор между католицизма и науката. Всеки сам си преценява кое да избере - ваксината и спазването на мерките или съмнителните методи. Всеки сам да си избира, но да знае, че невежеството е зловещо и сатанинско, дори когато му се посвещават пастори или епископи. Има риск и в двата случая, гаранция - почти никаква. Въпросът е: къде той е по-малък и си заслужава? 

Изричането на молитва на латински е най-леката форма на екзорсизъм

 

 

Ще изпрати ли Европа войски в Украйна?

автор:Дума

visibility 1952

/ брой: 8

София, Анкара и Атина борят миграцията

автор:Дума

visibility 1925

/ брой: 8

Мексико бори бедността с ръст на икономиката

автор:Дума

visibility 1992

/ брой: 8

Марк Рюте: Повече пари за отбрана или ще учим руски език

автор:Дума

visibility 2027

/ брой: 8

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ