Най-много деца се отделят от семействата заради бедност
/ брой: 65
Бедността е факторът от живота на семействата с най-голяма тежест, който е причина за раздялата на децата от родителите, каза Евгения Тонева, изследовател в Ноу-хау центъра за алтернативна грижа за деца в Нов български университет. Данните са от проучване, осъществено от Коалиция „Детство 2025“ и анализирано от Ноу-хау центъра.
Бедността е комплексен феномен, който не се изчерпва само с липсата на достатъчно финансови средства и неподходящи условия на живот, а също и с влошено здраве и липса на възможности за развитие, както и чисто социални ограничения, труден достъп до обществени услуги, маргинализация, а в България и с дискриминация, коментира експертът. Данните сочат, че следващият значим фактор е здравословното състояние на родителите, включително психично-здравните проблеми, заяви още тя. Проучването обхваща работата на специалисти от социални услуги в периода 2019-2023 година. Анализирани са около 1500 отделни случая.
Изследването е провокирано от неяснотата кои са децата и родителите, с които работи системата за закрила на детето, какви са те и как става така, че деца се озовават под грижите на държавата, посочи Тонева. Тя добави, че извън биологичните си семейства живеят около 8400 деца, по отношение на които са приложени мерки за закрила. Средата, в която живеят хората, оказва огромно влияние и върху грижата за децата, коментира тя. Стабилната, подкрепяща и неконфликтна среда може да компенсира негативното въздействие на изброените фактори и да не се стигне до настаняване на децата под държавна грижа, отбеляза експертът. Обратното - липсата на подкрепа, в съчетание с наситена със стрес и насилие семейна и общностна среда, включително дискриминация и маргинализация, води до проблеми и рискове за децата, поясни изследователят.