12 Август 2024понеделник09:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сал едни семки...

/ брой: 288

автор:Ева Костова

visibility 291

Българите пак си остават най-бедните в ЕС, информира Евростат. Не че всеки ден не си го  припомняме с дрънкащите в джобчето ни сал едни семки и бонбонки. Макар че напоследък бонбонките определено липсват...
По данни на европейската служба през 2009 г. 21% от българите са живели под прага на бедността - цели 1 564 800 човека. Нивото на границата на бедност според оценката на КНСБ в края на септември т.г. расте с 5,7 на сто спрямо миналата година. А с 1,4 процента е намаляла заетостта за третото тримесечие, в бюджетните организации заплатата спрямо миналата година е спаднала с 1,6%. Под границата на бедност според КНСБ са 27,5% от работещите. Без да се брои храната, продължават да се увеличават разходите за поддръжка на жилището, за учебните пособия, за болничните услуги и т.н.
Евростат обаче пресмята, като слага праг на бедност 295 лв. Ала у нас прагът не е такъв, той ще стане 236 лв. едва от януари догодина, ако на кабинета не му дойде нещо друго наум. Обаче и тогава хората, които ще могат да я прескочат, в най-добрия случай остават също толкова малко. Последните данни потвърждават, че рискът за изпадане в бедност се корени най-вече в липсата на работа и във все по-свиващия се пазар на труда. През последните години в анализите за бедността и социалната изолация все по-често се споменава българският феномен "работещи бедни". Вземи един беден работещ в едно бедно домакинство, което чака от заплата до заплата, и резултатът ще се види ясно...
Образователното равнище, което до голяма степен определя достъпа до по-добре платена работа, е пряко свързано с бедността на заетите. Но с този ограничен достъп до образованието днес и липсата на средства за преквалификация какво друго да очакваме? Възрастните пък, които също са в риск за социално изпадане, вече няма на какво да се надяват. При липса на нормални пенсии и социални помощи равнището на бедност нараства с около 20 процентни пункта, според анализите на Евростат.
Факти за размисъл: ако американец не получи най-малко 700 долара за месец, той се определя в  категорията на просяците; 90% от децата на бедни семейства там получават в училище безплатна храна, възможност безплатно да отидат със съучениците си на екскурзия, да посещават музеи, изложби, библиотеки. Бедността в ЕС-27 е малко по-висока, отколкото в САЩ - 17%, но тъй като заплатите в страните са различни, бедните в Люксембург примерно получават по-малко от... 18 500 евро на година. В Германия безработни семейства с две малки деца получават помощи над 1100 евро на месец, но и апартамент, безплатни услуги и др. В скандинавските страни има "обществен договор" - богатите плащат за бедните (в Дания например 2/3 от БВП се преразпределя чрез данъчната система). В Гърция, до която се нареждаме по бедност, в кризата наистина орязаха заплати и пенсии, но ако получаваш 750 евро минимална заплата и близо толкова пенсия, колкото и да режеш, все остава достатъчно за нормален живот.
Това добре илюстрира защо домакинствата у нас мръзнат, спестяват почивки, не перат с пералня, нямат телефон, телевизор, хладилник, а при всеки непредвиден разход стигат до инфаркт...

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 1472

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 1492

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 1912

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 1261

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 2194

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 1446

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 1633

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 9536

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 3999

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 1527

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 1827

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 1638

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ