06 Февруари 2025четвъртък19:45 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Цветелина Пенкова: Бъдещите ядрени проекти гарантират достъпни цени и стабилна енергийна система

автор:Дума

visibility 2952

„Енергийната криза доказа, че ядрената технология е безалтернативна. Европа безспорно има нужда от нови ядрени мощности, за да гарантираме ниски цени на електроенергията и стабилност на енергийната система.“ Това каза евродепутатът от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП Цветелина Пенкова на традиционната международна ядрена конференция „Българска атомна енергетика- национална, регионална и световна енергийна сигурност“, организирана от сдружение „Български атомен форум“ (Булатом).

Тя допълни, че всяко увеличение на цените на електроенергията вреди  най-силно на уязвимите групи и унищожава нашата конкурентоспособност на световния пазар. „През следващите години очакваме увеличение на енергийното ни потребление, главно за битови и транспортни нужди. Ядрената енергетика е дългосрочното решение за осигуряване на евтина електроенергия“, изтъкна Цветелина Пенкова. Според нея: „ЕС трябва да насочи усилията си към ефективни и сигурни енергийни източници. Възобновяемите източници на енергия са част от решението, но ядрените мощности са именно тези базови мощности, без които не можем да гарантираме стабилността на енергийната система.“

 

Евродепутатът допълни, че ядрената енергетика е стратегическа за Европа и за България:  „България трябва незабавно да започне да развитието на нови ядрени мощности. Нашите съседи от региона вече го правят. За момента България е лидер в производството на ядрена електроенергия в региона, но това не е даденост. Румъния и Турция вече имат задвижени проекти.“

 

Цветелина Пенкова изтъкна много важно условие: „За да може ЕС и България да задържат водещите си позиции в ядрения сектор и да се пребори за нови  в развиващите се ядрени технологии, е необходима политическа воля.“ Тя напомни, че всеки нов проект изисква най-малко 10-15 години от първоначалната идея, докато започне да функционира наистина.

„Нуждаем се от регулаторна сигурност, за да привлечем големи капиталови инвестиции. На ниво ЕС е необходимо законодателство, което да постави общи критерии за функциониране, по-добър достъп до финансиране и стандартизиране на ядрените технологии“, изтъкна евродепутатът. Цветелина Пенкова открои необходимостта производството на ядрените реактори и компоненти за функционирането на ядрените централи да се подпомага приоритетно.

 

Европа е все още е водеща в сектора на ядрената енергетика. „Ние имаме най-добрите експерти и най-високите стандарти за безопасност. Но технологиите в сектора на ядрената енергетика се развиват с огромни темпове. Малките модулни реактори са последната ядрена технология, която набира популярност в цял свят. За да запазим предимството на европейската ядрена технология, ние ще продължим усилията в създаването на адекватна регулаторна рамка. Тя ще стимулира научните разработки в новите технологии и кооперацията и координацията между държавите членки ще насърчава кадровия и експертен човешки потенциал в ЕС. Това ще създаде благоприятни условия за финансиране на тези проекти“, отбеляза Пенкова

 

На ежегодното издание на международната ядрена конференция участваха експерти от цял свят. Бяха представени плановете за бъдещи ядрени проекти в Европа и по- конкретно в региона около България.

 

Във форума участваха председателят на Българския атомен форум Богомил Манчев, Н.Пр. Г-н Жоел Мейер - посланик на Република Франция, посланикът на Турция Н.Пр. Г-жа Айлин Секизкьок, Н.Пр. Г-н Лукаш Кауцки - посланик на Република Чехия, посланикът на Китайската Народна Република Н.Пр. Г-н Дун Сяодзюн, представители на държавния, академичния и публичния сектор.

 

 За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

България кърпи дефицита с пари от Дания

автор:Дума

visibility 3379

/ брой: 24

Трябва да създадем механизъм за контрол на цените

автор:Дума

visibility 3314

/ брой: 24

500 млн. лв. не са разплатени по общинската програма

автор:Дума

visibility 3258

/ брой: 24

Правителството прави отчаяни стъпки, за да спаси пари от ПВУ

автор:Дума

visibility 3335

/ брой: 24

Смъртоносна стрелба в училище в Швеция

автор:Дума

visibility 3333

/ брой: 24

Испания намалява работната седмица

автор:Дума

visibility 3324

/ брой: 24

Протест в Австрия срещу дясната АПС

автор:Дума

visibility 3367

/ брой: 24

Войната на пътя

автор:Барбара Пейчинова

visibility 3253

/ брой: 24

Бълха ги ухапала

автор:Евгени Гаврилов

visibility 3339

/ брой: 24

Над половината смъртни случаи на работа са от рак

автор:Евгения Младенова

visibility 3377

/ брой: 24

Макроикономически дисбаланси и конвергентни доклади

автор:Гарабед Минасян

visibility 3321

/ брой: 24

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ