Забраниха ВСС с изтекъл мандат да избира тримата големи
Депутатите прекратиха процедурите за избор на Борислав Сарафов и за шефове на ВАС и ВКС
/ брой: 9
Часове, след като правната комисия отказа, пленарната зала наложи забрана ВСС, чиито членове са с изтекъл мандат, да избира председатели на върховните съдилища и главен прокурор. Промяната беше приета окончателно на второ четене в Закона за съдебната власт (ЗСВ). Тя беше гласувана с внушителните 208 гласа „за“ и 29 „против“. Това на практика означава, че този състав на ВСС не може да започне нова процедура за избор на главен прокурор и на председатели на ВКС и ВАС.
Пленумът на ВСС може да прави предложение до президента за назначаване и освобождаване на тримата големи в съдебната власт, като в гласуването могат да участват само изборни членове, чийто мандат не е изтекъл към датата на предложението или вземане на решението, записаха в закона депутатите.
Депутатите отхвърлиха предложението на ПГ на ПП-ДБ председателите на ВКС и на ВАС да се избират с така нареченото двойно мнозинство от Пленума на ВСС не само с поне 17 гласа от членовете му, но и с мнозинство на съдиите, избрани от Съдийската колегия.
С 232 гласа "за" депутатите приеха започналите процедури за избор на тримата големи да бъдат прекратени. Също така в срок от 6 месеца от влизането в сила на закона парламентът и съдебната власт да започнат процедурата за избор на членове на нов ВСС. Промените в ЗСВ влизат в сила от обнародването му в Държавен вестник.
С гласовете на 230 депутати беше решено един и същи човек да не може да бъде изпълняващ функциите главен прокурор, шеф на ВКС или ВАС повече от 6 месеца, дори и да има прекъсване. Това означава, че Борислав Сарафов не може да остане начело на прокуратурата като и.ф. главен прокурор.
Не беше приет текстът временно изпълняващ шеф на ВКС, ВАС или главен прокурор да няма право да се кандидатира. Отпадна и предложението номинации за тримата големи да правят всички членове на Пленума, запазва се досегашното положение право да издигат кандидатури да имат двете колегии.
Народното събрание възстанови наименованието Върховна касационна прокуратура на единствената останала върховна прокуратура след закриването на Върховната административна прокуратура с промените в Конституцията.
Главният прокурор ще има двама заместници, т.е. броят им вече не зависи от неговата преценка. Беше отнето и прякото ръководство на обвинител №1 над Националната следствена служба.
Избор за главен прокурор днес може и да няма, може и да има, коментира витиевато представляващият ВСС Боян Магдалинчев. Колежката му Даниела Марчева пък отсече, че няма как висшите магистрати да не се съобразят с това, което депутатите са приели.