Австралия се готви за война с Китай
Пактът AUKUS (Австралия, Обединеното кралство, САЩ) струва 368 милиарда австралийски долара и една от целите му е Канбера да има собствени ядрени подводници
/ брой: 12
Пърт, един от най-изолираните градове в света, отново се утвърждава като ключов център в глобалните усилия за „възпиране на конфликта“ в Индо-Тихоокеанския регион. Този град, разположен в западния край на Австралия, има стратегическо значение, което със сигурност надвишава неговата географска изолация. По време на Втората световна война Пърт беше ключова база за съюзническите подводници, които се биеха срещу имперска Япония, а сега, в рамките на тристранното споразумение AUKUS (Австралия, Обединеното кралство, САЩ), отново ще се превърне във важна база за американски и британски атомни подводници. Споразумението е на стойност 368 милиарда австралийски долара и една от целите му е Австралия да има собствени ядрени подводници.
Джон Блаксланд, професор по международни изследвания на сигурността и разузнаването в Австралийския национален университет, обясни стратегическото значение на Пърт така: „Това е директна линия от Пърт до Индия, Шри Ланка, до проливите Малака, Ломбок и Сунда, които водят до Южнокитайско море. Пърт играе ключова роля в контролирането и възпрепятстването на навигацията през Индийския океан, което е жизненоважно за морските търговски пътища между Азия и света“.
Историкът Майкъл Щурма посочи, че подводниците, опериращи в този район между 1942 и 1945 г., са изиграли ключова роля в потапянето на близо 400 японски кораба, прекъсвайки японските линии за доставки. Операциите са били трудни и е платена много висока цена с изгубените 18 американски подводници и загиналите подводничари.
Днес историята се повтаря, но с модерни технологии. Военноморската база „Стърлинг“, разположена на около 20 километра от град Фримантъл, Западна Австралия, от 2027 г. ще приема американски и британски ядрени подводници. Проф. Блаксланд сочи, че ядрените подводници предлагат огромни предимства пред конвенционалните. Те могат да работят безшумно на голяма дълбочина и да пътуват значително по-бързо, което ги прави по-трудни за откриване и изключително ефективни за дългосрочни мисии.
Докато някои критици предупреждават за високата цена и реалната възможност от военен конфликт с Китай, привържениците на сделката твърдят, че тя е жизненоважна за Канбера и е от решаващо значение за регионалната сигурност.