12 Февруари 2025сряда16:11 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

По инициатива на българските социалисти 73 евродепутати с писмо до Съвета на ЕС за Шенген

автор:Дума

visibility 2374

Делегацията на българските социалисти в ЕП Петър Витанов, Сергей Станишев, Иво Христов, Елена Йончева и Цветелина Пенкова инициира писмо до Съвета на ЕС, с което питат, с какви мотиви може да бъде наложено вето на България за присъединяването й към Шенгенското пространство. Писмото е подписано и от всички останали евродепутати от България, като е подкрепено от общо 73-ма представители в Европейския парламент от различни държави, които са част от всички политически семейства. Въпросът е адресиран до Съвета на ЕС, по правило 138 на ЕП.

Ето и писмото, което беше изпратено днес до Съвета:

България и Румъния са правно задължени да прилагат достиженията на правото от Шенген, с изключение на разпоредбите, свързани с премахването на вътрешните граници. Двете държави членки нямат право да избират кои части от Шенгенското законодателство да прилагат и в резултат на това понасят всички тежести, свързани с управлението на външните граници на Шенген, без да се ползват от предимствата на Шенгенското пространство.

През 2011 г. България и Румъния успешно приключиха процеса на оценяване по отношение на Шенгенското пространство, което беше потвърдено от Съвета по надлежния ред. Същевременно повече от 11 години така и не беше взето политическо решение за премахване на вътрешния контрол.

В този контекст:

1. При предишни разширявания на Шенген имало ли е друг прецедент, при който членовете на Съвета са поискали допълнителни оценки, преди да гласуват решението?

2. Съществува ли правно основание, което да позволява обвързване на премахването на вътрешните граници с нивото на представяне на съответната държава в други общностни политики ?

3. Представлява ли нарушение на принципа на лоялно сътрудничество задължаването на една държава-членка да носи пълна отговорност за изпълнението на общностната политика в определена област, докато същевременно същата държава бива лишавана от ползите на съответната политика за неограничен период от време?

 

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Eнергийната борса има нов временен шеф

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 28

Милионерите с 301 повече за година

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 28

Александър Вучич: €3 млрд. дадоха за свалянето ми

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 28

Тръмп разреши подкупи на чужди политици

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 28

Супермаркетите в Букурещ останаха полупразни

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 28

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 28

Защо е важно да сме обединени?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 0

/ брой: 28

Тръмп, Путин и ЕС

visibility 0

/ брой: 28

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ