30 Декември 2024понеделник04:26 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Внимание: Бум на инвестиционните измами

Смартфоните създават нови възможности за шмекерлъци, за които притежателите им са и чували

/ брой: 125

автор:Дума

visibility 4260

Всичко може да се свърши на този свят, но докато има хора, мошеници винаги ще има. Повече от десетилетие трябваше на обикновените хора, повечето пенсионери, докато разберат, че не трябва да си хвърлят спестяванията в кофите за боклук, веднага щом някой от неизвестен номер им се представя като полицейски шеф и ги призовава за това.
Сега, смартфоните, социалните мрежи, изобщо интернет със своите разширени възможности, осигури платформа за интелигентни измами.
Само този, който не виси в интернет по мрежите, само той не е попадал на съблазнителни реклами за инвестиции в ценни книжа, с обещанието да спечели бързи пари в големи количества.
В едни вече позабравени времена пирамидата на Майкъл Капустин "Лайф Чойс" ограби таман 18 млн. долара от нищо неподозиращите си клиенти, които до този момент не бяха виждали грабежи от подобен мащаб пред очите на цялата държава, полиция, прокуратура, съд и общество.
Да не изреждаме другите фараони като Иво Недялков, чиято пирамида "Ийст уест интернешнъл" съществува само година. Между 1993- 1994 г. от холдинга на Иво Недялков, над 5000 българи купиха акции, но мечтата им за бързо забогатяване фалира заедно с компанията.
Иво заграби над 130 млрд. стари лева, и замина за Цюрих, където следите му се изгубиха, написа "Стандарт" в специална разработка.
От там та чак до подвизите на днешната "героиня" Ружа Игнатова, която в по-ново време успя да натрупа 16 милиарда в биткойни и за чиято глава посолството на САЩ обяви 5 милиона долара награда!
На повечето хора нищо не им говорят тези суми, защото те повече от няколко хиляди лева накуп, рядко виждат. Но това са страшно много пари. А

измамниците изобщо не са за подценяване.

Ето как шефът на "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни пред Флагман.бг действията на мошениците.
"В момента има бум на инвестиционните измами. Почти всеки ден имаме по една, две жертви, които страдат от инвестиционна измама, която се извършва в резултат на т.нар. "кол центрове" - агенти, които се обаждат на жертвата, приканват я да инвестира в определена платформа, а техните 1000 лева ще се удвоят, утроят в рамките на няколко седмици, и в резултат на това, че жертвата е пращала няколко седмици парични средства на различни банкови сметки из цял свят, накрая остава без сериозна сума", каза пред БНТ  Владимир Димитров - директор на дирекция "Киберпрестъпност", ГДБОП-МВР.
Той посочи, че през изминалата година има около 65 компании, които общо са загубили над 12 милиона евро.

Слабостта на закона

Ст.комисар Владимир Димитров коментира пред Флагман.бг и последния нашумял случай с "Емил Кюлев".
Теодор Илиев с псевдоним "Емил Кюлев" е започнал да компрометира интернет сайтове на държавни институции или сайтове на четири компании преди около 4 години. Най-голяма му схема е да пробие сайт на голяма компания, която се занимава със застрахователна дейност.
"От там е източил база данни с имена за български граждани, които са застраховани и след това се е опитвал чрез тази информация да изнудва компанията", обясни шефът на дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП.
"Инцидентите започнаха преди четири години с компрометиране на няколко държавни интернет сайтове или сайтове на частни компании, от които бяха източени база данни, в които в последствие са изнудвани жертвите да платят отново в криптовалута", каза Владимир Димитров.
По думите му има данни, че Кюлев е бил напуснал пределите на България и е пребивавал в Сърбия в последствие се е завърнал преди няколко месеца.

Просто хакер и толкоз

"Не е задължително да имаш някакво специализирано образование или висше образование, за да вършиш такива неща. Младежът просто се е специализирал в два, три хакерски инструмента, които са му позволявали да компрометира няколко сайта", обясни още Димитров.
Той каза, че в цялата си дейност е действал в повечето случаи сам, но е бил подпомаган и от други лица, като дори някои от тях е принуждавал да му съдействат.
"Законът казва, че за подобни деяния го грози от 1 до 6 години, но това вече е преценка на съда", каза ст.комисар Владимир Димитров пред Флагман.бг.  
Димитров коментира и друга мащабна акция, в която е блокиран сайт-канал за извършване на различни престъпления - детска порнография, сводничество, проституция, наркотици:
"Това е международно разследване, което се води от френските ни колеги. Те разследват от няколко месеца. В резултат на това са достигнали до самоличността на френски гражданин, който живее в България".
Неговото местонахождение е установено и информацията е подадена към френските служби. Лицето вече е задържано и се очаква френските власти да преценят какви мерки да предприемат към него.
"Основна част от жертвите на престъпленията, извършвани в резултат от действията на този сайт, са на територията на Франция".
Ето така, за нищо време измамниците обират хората и стават богати. Съществуват безкрайни възможности, че някои дори официални, тези мръсни пари да се преперат през финансиране на политически партии, парламентарен лобизъм или обикновен финансов туризъм из безкрайното количество офшорки по света. Но най-циничното е, че оставяйки ненаказани подобаващо от закона, измамниците бързо избелват миналото си и се появяват отново на терена, но вече като спонсори на политическата инженерия и парламентарната ни демокрация.

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 44681

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 41158

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 44947

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 45471

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 44614

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 42779

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 40118

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 39000

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 61678

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 50866

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 45361

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 43067

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ