13 Септември 2024петък23:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата - 02.08.2024 г.

/ брой: 146

автор:Дума

visibility 4166


1891 г. - В ПОДНОЖИЕТО НА ВРЪХ БУЗЛУДЖА СЕ ПРОВЕЖДА ТАЙНО СЪБРАНИЕ, НАРЕЧЕНО ПО-КЪСНО БУЗЛУДЖАНСКИ КОНГРЕС, С КОЕТО СЕ СЪЗДАВА БЪЛГАРСКАТА СОЦИАЛДЕМОКРАТИЧЕСКА ПАРТИЯ (БСДП). 

Идеологията на партията е марксизъм и социалдемокрация, а политическата ? позиция е ляво-центристка. Централен ръководен орган на БСДП е Общият съвет, който се избирана на конгресите на партията. Събранието приема програма и устав на Българска социалдемократическа партия. В програмата, съставена по типа на програмите на Френската и Белгийската работнически партии, са изложени основните учения на марксизма. За ръководен орган на партията е избран Общ съвет на БСДП със седалище в Търново. Взема се решение да се издава седмичен орган на БСДП и серия брошури – „Българска социалдемократическа библиотека“, чийто първи номер да бъде книгата на Димитър Благоев „Що е социализъм и има ли почва у нас?“, а за социалистическа пропаганда да се използва редактираното от Янко Сакъзов списание „Ден“.


1903 г. – В ОСМАНСКАТА ИМПЕРИЯ ИЗБУХВА ИЛИНДЕН-ПРЕОБРАЖЕНСКОТО ВЪСТАНИЕ, ОРГАНИЗИРАНО ОТ ВЪТРЕШНАТА МАКЕДОНО-ОДРИНСКА РЕВОЛЮЦИОННА ОРГАНИЗАЦИЯ И МЕСТНИТЕ БЪЛГАРИ.

Въстанието отбелязва връхна точка в националноосвободителната борба на македонските и тракийските българи. По данни на ВМОРО, заради потушаването на въстанието 30 000 души от засегнатите региони на Османската империя бягат в България. След въстанието Македонският въпрос трайно влиза в полезрението на международната дипломацията. Започват контролирани от европейските държави реформи според Мюрцщегската реформена програма. Въпреки реформите, в България всички разбират, че пътят за разрешаване на статута на Македония минава през война с Турция, подготовката за която започва още през 1904 година.


1924 г. – РОДЕН Е ИЗВЕСТНИЯТ СЦЕНАРИСТ ХРИСТО ГАНЕВ (УМИРА 2021 Г.).

Той е участник в комунистическото съпротивително движение по време на Втората световна война. Български филмов деец, сценарист и режисьор. Участва в комунистическото съпротивително движение по време на Втората световна война. Партизанин от Втора средногорска бригада „Васил Левски“.
След 9 септември 1944 г. работи във филмопроизводството като режисьор и сценарист.
През януари 1971 година Христо Ганев е изключен от Българската комунистическа партия заедно с няколко други писатели - Благой Димитров, Гочо Гочев, Валери Петров, Марко Ганчев, след като гласуват с „въздържал се“ за декларация на Съюза на българските писатели срещу присъждането на Нобелова награда за литература на критичния към комунистическия режим руски писател Александър Солженицин.


1911 г. – УМИРА БЪЛГАРСКИЯТ РЕВОЛЮЦИОНЕР АПОСТОЛ ВОЙВОДА (РОДЕН 1869 Г.)

Апостол Петков Терзиев, известен като Апостол или Постол войвода, е български хайдутин и революционер.[1] Започнал своята борба с Османската империя в края на XIX век като хайдутин, в 1897 година Апостол войвода е привлечен от лидера на Вътрешната македоно-одринска революционна организация Дамян Груев и постепенно се превръща в основна фигура на организацията в Солунски революционен окръг. Участва в Илинденско-Преображенското въстание в 1903 година. На 2 август 1911 година Апостол войвода заедно с войводите Георги Мучитанов Касапчето и Васил Пуфката загиват в ениджевардарското село Крушари (днес Абелиес, Гърция). Бившият четник и секретар на четата Тодор Чифтеов ги отравя в дома си,[71] след което телата им са пренесени между лозята и старите гробища и е инсценирано сражение с турския аскер.

БНБ налага ограничения за жилищните кредити

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 175

Пак отложиха новото изчисление на такса смет

автор:Дума

visibility 452

/ брой: 175

Забраняват на колекторските фирми да тормозят длъжници

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 175

Пентагонът въоръжава България с ракети

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 175

Напрежение в Германия заради мигрантите

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 175

Русия ограничава износа на уран

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 175

Почина бившият президент на Перу Алберто Фухимори

автор:Дума

visibility 420

/ брой: 175

Есента на Визионера

автор:Александър Симов

visibility 477

/ брой: 175

Саботаж на доброто

автор:Юлия Кулинска

visibility 467

/ брой: 175

Зубрачът Главчев

автор:Юри Михалков

visibility 461

/ брой: 175

ПП-ДБ-СС взривиха всичко, до което се докоснаха в София

автор:Дума

visibility 458

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ