10 Август 2024събота02:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Румъния в борба с кризата

/ брой: 137

автор:Иван Аладжов

visibility 2216

Румънците са на предпоследно място по доходи в ЕС, като по-ниски са само заплатите у нас (приблизително с 50%). Но днес, във времената на глобална криза, положението в северната ни съседка става все по-застрашително. За да свие набъбналия вече на близо 10% бюджетен дефицит и галопиращата държавна задлъжнялост, която само през изминалата година се удвои, Букурещ реши безкомпромисно да реже от доходите и социалните придобивки на населението.
Под натиска на МВФ заплатите в обществения сектор, пенсиите и социалните помощи бяха драстично съкратени, което тласна и възнагражденията в частния сектор стремглаво надолу. Целта на това антисоциално упражнение е да се свие със 7% дефицитът в бюджета.
Същевременно правителството обеща да отмени закон, въз основа на който от 1 януари работещите в обществения сектор получават по-малко пари. Но паралелно с това всички държавни служители печелят от началото на юни с цели 25% по-малко.
За да може реално да стартират тези непопулярни мерки, неотдавна делегацията на МВФ дори удължи престоя си в Букурещ. На карта бе поставено изплащането на петата вноска от уговорения през 2009 г. кредит в размер на 20 млрд. евро. А без тези средства Румъния де факто бе във фалит.
Дни наред анализаторите гадаеха кои мерки за икономии ще са достатъчни на фонда, за да отпусне поредния жизненонеобходим транш. Много индикации сочеха като мерки увеличаването на плоския данък с 4 пункта на 20%, както и на ДДС от 19 на 24%. Но нещата се развиха в друга посока.
Оповестяващият бруталната новина бе не правителственият ръководител Емил Бок, а лично президентът Траян Бъсеску. Той призна, че са били водени преговори с МВФ и че бил избран "вариантът на доверието", което в прав текст означава, че заплатите в обществения сектор се съкращават с една четвърт. Тази мярка засяга около 1,4 милиона служители. Изключения се правят само при работещи, които получават близка до мималната заплата от 600 леи (около 150 евро).
Също от началото на юни 6 милиона пенсионери в Румъния получават с 15% по-ниски пенсии. С 15% се съкращават и без това ниските помощи за безработни. Освен това ще бъдат "преизчислени" и други 16 вида социални помощи, понеже според президента Бъсеску тези помощи "насърчавали хората да не работят" (вече изтъркан аргумент от антисоциалната кухня на неолибералите). Единственото положително, което обеща румънският държавен глава, бе, че ако броят на заетите в обществения сектор продължи да намалява, тогава през 2011 г. можело да бъде въведено отново предишното ниво на възнаграждение.
Аргументите на Бъсеску се обосноват на това, че държавните служби, пенсиите и социалните помощи представляват 62% от бюджетните разходи, така че не оставали пари за образование, здраве и инвестиции. Средствата, отиващи за пенсии и заплати в обществения сектор, възлизат на общо 21% от БВП на страната. А цялостните бюджетни разходи съставляват 40% от БВП, като приходите са само 31%.
Нищо съществено против тези аргументи и опитите на правителството да изведе страната от задънената улица, до която я доведе днешната криза на системата, но проблемът е, че всичко това се извършва изцяло за сметка на живеещите и без това на ръба на оцеляването обикновени граждани. И не е учудващо, че те вече започнаха да организират своята съпротива, изразяваща се в протести и стачки срещу граничещите със социален геноцид мерки.
А изглежда мнозинството на гражданите само у нас не иска или вече не е в състояние да разбере какво точно става около и с него и е пасивно, все едно е заспало дълбок зимен сън през летния зной.

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 1381

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 732

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 377

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 465

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 482

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ