09 Август 2024петък17:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Солта, месото и подсладителите - врагове щ 1 на бъбреците

Близо 5% от българите са с бъбречно-каменна болест

/ брой: 212

автор:Аида Паникян

visibility 3020

Прекалената употреба на сол, както и спазването на модерната напоследък "белтъчна диета", са врагове на бъбреците и затормозяват работата им. Всяка година у нас близо 40 хил. души образуват бъбречни камъни. България заедно със скандинавските страни, южните части на Франция и на Испания, Малайзия, Индонезия е ендемичен район с по-висока честота на заболеваемост, обяснява проф. Петър Панчев, завеждащ Клиника по урология в Университетска болница "Александровска". Нещо повече: медицинската практика показва, след първото образуване на бъбречен камък съществува голям риск от повторен епизод. Ако не се вземат предпазни мерки, при 50% от пациентите се образува втори камък в рамките на пет години. За 10-годишен период, рискът от повторно образуване на камък нараства до 75%.

Кило захар в чаша кафе?

Бъбречните камъни се образуват, когато няма достатъчно вода да разтвори всички вещества, които бъбреците са филтрирали от кръвта или има вроден или придобит недостиг на вещества, потискащи изкристализирането на бъбречните камъни. Все едно да се опитате да разтворите кило захар в чаша кафе. Бъбречният камък представлява втвърдена минерална утайка, която се образува в бъбреците. Започва като микроскопичен кристал или частица, която нараства, привлича около себе си и други кристали и след седмици, месеци и дори години се превръща в бъбречен камък. При здрави хора например за 24 часа се отделят 10 млн. кристали/ 24 часа, с диаметър 3-4 микрона.
"Световният рекорд" за най-много образувани камъни от един човек е над 1000. Пиковата възраст за образуване на камъни е между 30 и 45 г.

Каква храна пази от бъбречни камъни?

- Диетата при оксалатни камъни не трябва да съдържа повече от 50 mg оксалати дневно. Подходящите храни и напитки са ябълков сок, бира, лимонада, сирене, обезмаслено мляко, яйца, леща. Забранени са бадеми, зелен боб, кашу, соеви продукти, наливна и тъмна бира, какао, разтворимо кафе и др.
- Диетата с ниско съдържание на калций при калциеви камъни (около 400 мг калций) забранява консумацията на миди, стриди, скариди, сирене, шоколад, какао, млечен сос, ядки, маслини, бял сос, но разрешава пресни или консервирани плодове и зеленчуци, масло, сметана.
- При уратните камъни са разрешени газирани напитки, шоколад, какао и кафе, плодови сокове, ядки, сирене.
- При цистинови камъни диетата трябва да е с ниско съдържание на метионин. Затова са разрешени аспержи, артишок, фасул, цвекло, моркови, цикория, краставици, патладжан, ескарол (вид цикория), маруля, лук, пащърнак, картофи, тиква, ревен, домати, ряпа, ябълки, кайсии, банани, дребни горски плодове, череши, плодов коктейл, грейпфрут, грозде, лимонов сок и пр.
Медиците предупреждават, че не бива дамите, които вземат калциеви таблетки заради остеопорозата си, да прекаляват с тях - да се прави "почивка", да бъде балансирана диетата.
В сезона на настинките и грипа трябва да сме

 внимателни и с витамин С

защото в големи количества спомага образуването на цистинови камъни.
Съветът на специалистите е всеки ден жените да пият до 1.5 л вода, а мъжете - между 1.5 и 2 л.
Силно минерализираните води не трябва да се приемат повече от един месец, а да се прави "почивка" и да се пие нормална чешмяна вода.
Протокол за лечението на бъбречно-каменна болест представиха от едноименното сдружение. В електронната страница на сдружението http://www.bkb.bg/ може всеки да провери риска си от бъбречно-каменна болест, а ако вече е заболял, електронен калкулатор да помогне за изготвяне на индивидуална диета. Сайтът дава информация за лабораториите, в които се провеждат специализирани изследвания.
Сдружението на пациентите с бъбречно-каменна болест е изготвило и специален наръчник за пациентите с това заболяване. Той ще се разпространява по кабинетите по урология и нефрология.

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 349

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 311

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 837

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 493

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 303

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 326

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 327

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ