Необходими са промени в образованието, пазара на труда и социалните услуги, трябва да бъде даден равен достъп до всички хора, които се сблъскват с тези проблеми ежедневно. Това каза евродепутатът от БСП/ПЕС и посланик на борбата с епилепсията в Европейския парламент Цветелина Пенкова. Тя беше гост на събитие, организирано по повод Световния ден за борба с епилепсията, организирано от Асоциацията на родители на деца с епилепсия (АРДЕ).
"Не е нормално в България да липсват лекарства за страдащите от епилепсия, които ги има в Румъния и Гърция", каза още Пенкова. Тя посочи, че този въпрос е поставян многократно и пред Европейската комисия, която е законодателния орган, за да разреши този проблем.
Основен проблем в България по отношение на епилепсията е липсата на лекарства и жизненоважни медикаменти. Около това мнение се обединиха и експерти по време на събитието.
Председателят на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия Веска Събева обясни, че е важно хората да бъдат информирани, че епилепсията не е страшно и заразно заболяване. Тя каза, че съществуват над 300 вида епилепсия, като лечението е само до 70%. Тази болест не определя човека, тя е само част от него, както всяко друго заболяване, коментира Събева. "Важно е хората да знаят как да окажат първа помощ при епилептичен пристъп, затова представяме "пътеводител към по-добър живот" за страдащите от епилепсия. Този пътеводител може да се използва от специалисти, родители и деца от 14 до 28-годишна възраст", обясни тя. Пътеводителят може да бъде намерен на официалната страница на АРДЕ.