08 Август 2024четвъртък14:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Драматургия със силен публицистичен заряд

Над 52 хиляди зрители са гледали постановката на Галин Стоев "Монолози за вагината" в Театър 199

/ брой: 144

автор:Светлана Панчева

visibility 4024

Един от най-интересните и предизвикали крайни и противоречиви мнения спектакли на софийска сцена - "Монолози за вагината" от американката Ева Енслър, поставен от Галин Стоев в Театър 199, вече е игран 200 пъти. Този своеобразен юбилей ни кара да си припомним, че още след като обяви намерението си да постави за първи път у нас тази пиеса, театърът не само отправи истинско предизвикателство към обществеността, но и пое много атаки. Тогава творческият екип, съставен от режисьора Галин Стоев и актрисите Цветана Манева, Снежина Петрова и Вяра Коларова, прие  предизвикателството и отговори с публичен прочит на пиесата, като предизвика дискусия за въздействието на текста, в която се включиха изявени обществени дейци, журналисти, психолози, лекари и социолози. Така още преди премиерата на спектакъла в общественото пространство се сблъскаха диаметрално противоположни мнения за темите и проблемите в пиесата.
Несъмнено в "Монолози за вагината" Ева Енслър с драстична откровеност и същевременно чрез един високо поетизиран текст разглежда във философски, нравствен и социален план интимния свят на съвременната жена. В основата на пиесата е залегнал автентичен материал от 250 разговора с жени от различни възрасти, социално положение, раси, националности и религии, които придават на драматургията силен публицистичен заряд. След премиерата и през изминалите години постановката на "Монолози за вагината" се наложи преди всичко като стойностен художествен факт и като спектакъл, поставящ ясно и откровено острите и понякога жестоки в прозренията си проблеми за насилието върху жени в съвременния свят.
За по-малко от един театрален сезон постановката успя не само да предизвика интереса и вниманието на публиката, но и да получи сериозна обществена подкрепа. Творческата подкрепа за представлението също не закъсня и спектакълът беше удостоен с награда за главна женска роля на трите актриси Цветана Манева, Снежина Петрова и Вяра Коларова. После бе номиниран и за наградите "Аскеер 2001" за режисура в лицето на Галин Стоев и за изгряваща звезда на Снежина Петрова. През 2003 г. за ролята си в спектакъла Цветана Манева беше удостоена със званието почетен професор на Нов български университет. На 1 март 2001 г. на сцената на Театър 199 със специалното участие на авторката Ева Енслър бе изигран благотворителен спектакъл на "Монолози за вагината", като средствата от продажба на билети са предоставени на асоциация "Анимус". Събитието стана повод за среща на жени от Босна, Косово, Сърбия, Хърватия и Македония и дискусия по проблемите, свързани с насилието над жени.
През 2002 г. започна проектът на Театър 199 "Раздрана тишина" - като своеобразно продължение на поредицата от събития, инициирани от театъра и неговите партньори - медии и неправителствени организации, с акцент на дейността борба с насилието върху жени през изминалите години. Целта на проекта е да направи представлението "Монолози за вагината" достояние на публиката във възможно най-много места в страната и особено там, където съществуват или се зараждат организации, чиято цел е борба срещу насилието над жени. Така спектакълът е показан в над 25 града из цяла България и благодарение на своята проблематика и сериозни сценични постижения достигна впечатляващия юбилей от 200 представления и над 52 хиляди зрители.

Вяра Коларова, Цветана Манева и Снежина Петрова в сцена от спектакъла

Авторката на пиесата Ева Енслър на среща с българската публика

Снежина Петрова, Цветана Манева и Вяра Коларова в сцена от спектакъла
Снимки Симон Варсано

Пореден опит да купим нови влакове

автор:Дума

visibility 270

/ брой: 150

ББР си върна само 5 млн. лв. от 150 млн. лв. кредит

автор:Дума

visibility 263

/ брой: 150

Отпускат кредити за замяна на печки на твърдо гориво с ВЕИ

автор:Дума

visibility 233

/ брой: 150

Вдигат таксите за контрол на храните

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 150

Водна криза грози Гърция

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 150

Германците искат предсрочни избори

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 150

Разширяват затворите във Великобритания

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 150

Армията декларира лоялност към Мадуро

автор:Дума

visibility 276

/ брой: 150

Феноменална промяна

автор:Александър Симов

visibility 341

/ брой: 150

На автопилот

visibility 415

/ брой: 150

Кой календар са гледали МОН?

visibility 299

/ брой: 150

Фермери, не смесвайте стадата при паша!

visibility 272

/ брой: 150

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ