10 Август 2024събота14:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Няколко думи

Зачената в грях

/ брой: 219

автор:Ева Костова

visibility 1691

Ще има ли втора пенсия и каква ще е тя? С първите пенсионери на реформата ще дойде ли срив на доверие в системата? Ще признае ли държавата това, че две пенсии от държавен и частен фонд може да са по-малко от една? Всичко това изправя косите на родените след 1959 г. бъдещи пенсионери, осигурени задължително в частните пенсионни фондове, в които  бяха разджуркани.  

Две пенсии са по-малко от една, призна за първи път социалният министър Бисер Петков. Причината за тази аномалия се корени в началото на реформата, когато от парите на НОИ бе взета част и бе дадена за "вторите" пенсии, т.е. от общите ни осигурителни вноски 5% отидоха към частните пенсионни фондове. За да се окаже сега, че сметките са направени криво и трябва да бъдат ревизирани, защото според експертите по тази схема всички, родени след 1959 г., ще получават с 20% по-ниска държавна пенсия заради отчисленията към частните фондове. Нещо повече - под въпрос изобщо може да се окажат парите на всички, които са в списъците на частните фондове. До това докара прословутата реформа, родена някога в грях и предопределила ощетяването на милиони българи. Още тогава се роди приказката, че след Костовата реформа ще останат само кожа и Костов.  

За първите от въпросните нови пенсионери - около 4000 жени, цифрите в техните партиди не са актуални, много от тях са кухи, защото са правени единични вноски или пък работодатели са си ги спестявали некоректно. По сметки на социалното министерство, 70% от пенсионерите за 2021-2027-а по натрупаните пари в личните им партиди в частните фондове биха взели при пенсиониране по 50, даже 30 лева пенсия. Да припомним, че частните пенсионни фондове ще изплащат три вида пенсии срещу вноските, които НОИ им превежда и те ги разпределят по партиди. Трите вида зависят от парите, натрупани в партидата на всеки осигурен - пожизнена, разсрочено плащане и еднократно. 

Тази перверзия започна с благовидния предлог, че така ще се подобри системата и ще нараснат бъдещите пенсии. Вятър и мъгла, в които и до днес тънат основното и допълнителното осигуряване. Предложените промени (за кой ли път) в Кодекса за социално осигуряване не решават многото проблеми, не предвиждат гаранции, че събрани заедно, двете пенсии ще са поне равни на пълна пенсия от ДОО. Знаеха го, министърът сега го призна. И прехвърли топката в полето на частните осигурители, които имали много по-ниска доходност от първоначално предвижданата за управляваните от тях 15 млрд. лв. Частните осигурители пък контрират, че ниската доходност се дължи на закона, който ги задължава да инвестират парите в дейности като фондовата борса, държавни ценни книжа и пр. - недотам носещи приходи. От 2002 г. до 2016 г. реалната доходност е отрицателна. Все още не се е разсеяло в обществото и съмнението, че това са поредните пирамиди и сумите в тях лесно може да изчезнат. Навремето синдикални лидери предложиха даже вторият пенсионен стълб да се закрие. 

От 2002 г. до 2015 г. родените след 1959 г. задължително се осигуряваха за пенсия както в Държавното обществено осигуряване (НОИ), така и в частен пенсионен фонд (втори стълб). След пенсионирането на първите през 2021, 2022, 2023 г., за следващите отпада възможността да избират ДОО или частен фонд и ще останат с по-малката двойна пенсия. Абсурд.

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 839

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 836

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 998

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 878

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 4332

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 1911

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 825

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 956

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 899

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ