Електронните системи за рецепти на аптеките се сринаха
Хаосът доведе до блокиране на достъпа на пациентите до лекарства
/ брой: 29
Електронните системи за обработка на рецепти в аптеките претърпяха срив, което доведе до блокиране на достъпа на пациентите до животоподдържащи и противовирусни лекарства. Техническите затруднения се случват в критичен момент, когато здравната система е под натиск заради нарастващия брой случаи на грип и респираторни инфекции.
Късно във вторник фармацевтите получиха официално съобщение за временно техническо затруднение със системата за верификация на лекарствата, което засяга всички европейски държави, съобщиха от Инициативния комитет на магистър-фармацевтите.
Оттам припомнят, че от 1 април НЗОК планира нови изисквания за реалновременен контрол на електронните рецепти, но вместо да се подобри системата, проблемите продължиха и през вчерашния ден.
„Пациентите остават недоволни от лекарите и фармацевтите, защото не могат да получат месечните си рецепти, нито дори антибиотични лекарства. Лекарите не могат да издадат електронна рецепта, а фармацевтите не могат да я изпълнят", подчертават от платформата "Национална здравноинформационна система"(НЗИС).
От Инициативния комитет на магистър-фармацевтите предлагат контролът да остане в НЗИС, която вече разполага с информацията за изпълнените рецепти.
Българската организация за верификация на лекарствата, НЗИС и НЗОК са свързани системи, което означава, че всеки срив в една от тях блокира изпълнението на рецепти и реално спира достъпа на пациентите до животоподдържащи лекарства. Фармацевтите настояват тези институции да гарантират непрекъсната работа на системите, защото в противен случай се създава сериозен риск за достъпа на пациентите до лекарства по рецепта, особено в критични моменти като грипни епидемии. От аптеките подкрепят по-добрия контрол върху електронните рецепти, но не за сметка на пациентите и нормалното функциониране на аптеките.
„Нека се знае, че за нас аптеката е не просто търговски обект - това е нашата мисия, начинът, по който сме полезни на света. Резките и необмислени промени създават нестабилна среда и повишават риска от грешки в най-важния аспект от нашата професия - грижата за пациента. Доброто здравеопазване означава ефикасна и безопасна терапия, навременна профилактика и промоция на здравето", заявяват фармацевтите.
От Инициативния комитет на магистър-фармацевтите коментират, че директивата на ЕС относно верификацията съветва страните да избягват верификация в реално време, защото това може да влоши работата на аптеките и дава допускане, че верификацията може да се извърши и след взимане на опаковките от пациента.