24 Февруари 2025понеделник18:51 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Пропастта между бедни и богати у нас е най-голямата в ЕС

автор:Дума

visibility 696

Доходите на най-бедните българите са около 8 пъти по ниски от тези на най-богатите. Това е най-високата разлика между бедни и богати за всички страни в ЕС.  Това сочат данни на Института за синдикални и социални изследвания към КНСБ, изнесени днес. Синдикатите изнесоха още една тревожна статискита - около 1,9 млн. души са с доход под линията на бедност, която е 314 лв. на човек.

Семейство от двама възрастни и две деца се нуждае от общо 2325 лв. на месец, за да покрие основните си нужди, сочат изчисленията на ИССИ.  За нормален живот на един човек от четиричленно домакинство са небходими 581,31 лв. месечно. Сумата би покрила основните нужди от храна, поддържане на жилището, здравеопазване, образование, транспорт и почивка спрямо средните български стандарти.
Ако работната заплата е единственият източник на доходи, то нейният нетен размер не трябва да бъде по-нисък от 1163 лева за всеки от двамата родители (бруто 1489 лева), коментира Пламен Димитров, президент на КНСБ. За декември нетният размер на средната работна заплата е 876 лева, което означава, че изостава с около 25 на сто от необходимите средни стойности за издръжка, посочиха още от синдиката.
В София месечната издръжка е доста по-висока от средната за страната. Необходимите средства на четиричленно домакинство в столицата са 3023, 64 лена. Средно на човек от този тип домакинство са необходими 755,91 лева, което надхвърля средните за страната стойности с 30 процента.
За всеки от двамата родители в семейство, живеещо в София, средната работна заплата не трябва да бъде по-ниска от 1512 лева, за да се осигурят необходимите средства за нормален живот в столицата.

Има неравенство и в спестяванията на българите. От КНСБ цитираха изследване на социологическа агенция "Тренд", според което около 70 процента от българите не разполагат с банкови депозити и не спестяват. Общият брой на депозитите до 1000 лева са 64 на сто от всички депозити на домакинствата.
В същото време от КНСБ отчитат, че цените на хранителните стоки у нас много се доближават до средните за СЕ. Същото е и с тарифите за електроенергия и траспортните разходи - около 65% от средното равните в ЕС.
Така у нас средните доходи са с пет пъти по-ниски от тези във Франция и Холандия и шест пъти по-ниски от Германия.

Палежи и ранени полицаи на протест на "Възраждане"

автор:Дума

visibility 2603

/ брой: 36

Синдикатите са недоволни от ниския ръст на заплатите

автор:Дума

visibility 2558

/ брой: 36

1000 лева гаранция за заловената с подкуп директорка

автор:Дума

visibility 2565

/ брой: 36

Тестват във въздуха втората въздушна линейка

автор:Дума

visibility 2485

/ брой: 36

Орбан обяви война на търговските вериги

автор:Дума

visibility 2560

/ брой: 36

С 13 на сто са увеличени средствата за общините

автор:Дума

visibility 2542

/ брой: 36

4,20 лв. месечно взима банката за разплащателна сметка

автор:Дума

visibility 2555

/ брой: 36

ТЕЦ "КонтурГлобал" отново съкращава работници

автор:Дума

visibility 2592

/ брой: 36

Орбан обяви война на търговските вериги

автор:Дума

visibility 2560

/ брой: 36

Орбан обвини веригите за скока на цените

автор:Дума

visibility 2522

/ брой: 36

Огромен албански флаг се развява край Скопие

автор:Дума

visibility 2535

/ брой: 36

Пробив в Австрия за сформиране на кабинет

автор:Дума

visibility 2486

/ брой: 36

Прекалихте

автор:Атанас Зафиров

visibility 2474

/ брой: 36

Битка срещу фанатизма

visibility 2607

/ брой: 36

Туризъм - тъпизъм - идиотизъм

visibility 2542

/ брой: 36

Търсят се 200 000 души за работа по морето

автор:Дума

visibility 2453

/ брой: 36

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ