Бедни притежават куп фирми с огромни дългове
Според данъчните масово фирми с дългове се продават на социалнослаби, малоимотни, болни или на хора от малцинствата
/ брой: 203
Социалнослаби, тежко болни, малоимотни и хора от малцинствата се водят на книга собственици на множество търговски дружества в цялата страна с дългове за десетки милиони лева. Това са установили инспектори от Националната агенция за приходите (НАП), съобщиха от агенцията.
Сред случаите е пловдивчанин с онкологично заболяване в последен стадий, който е собственик на 17 фирми, дължащи за данъци и осигуровки общо 29 556 747 лева. Друг пловдивчанин със статут на социалнослаб се оказва собственик на 11 дружества с общи задължения за над 12 милиона и 300 хиляди лева. Двама бургазлии със същото имотно състояние се окозват собственици на фирми със задължения от общо над 10 милиона лева.
При тези и много други случаи от НАП са установили многократни прехвърляния на търговски предприятия, промени на управителите, прехвърляне на дялове и на имущество. Практиката фирми с дългове да се продават на социалнослаби, малоимотни, болни или на хора от малцинствата е масова, констатират от НАП. От години агенцията предлагала промени в законодателството, така че на лица, които вече са били собственици или управители, или са притежавали дялове от фирми с големи неразплатени задължения, да бъде забранено да регистрират нови дружества.
Всички констатирани случаи за прехвърляне на фирми на социалнослаби и безимотни граждани вече са предадени на прокуратурата. От НАП припомнят, че търговец, който изпадне в неплатежоспособност и в 30-дневен срок от спирането на плащанията не заяви това в съда се наказва с лишаване от свобода до 3 г. и глоба до 5000 лева. Същото наказание при същите обстоятелства се налага и за лицата, които управляват или представляват търговски дружества или кооперация. До 2 години затвор заплашва собствениците на фирми, които не са водили бизнеса си с грижата на добри търговци. От НАП се опитват да сплашат и потенциалните нови собственици на фирми с огромни задължения, като им припомнят опасността да загубят правата си да получават социални помощи от държавата и общините.