Национални планове ще определят мерките при епидемии или пандемия
/ брой: 73
Аида Ованес
След удължаване на работното си време, народните представители приеха измененията в Закона за здравето. Според тях се дава възможност на министъра на здравеопазването да издава заповед по предложение на главния държавен здравен инспектор за въвеждане на противоепидемични мерки на територията на страната или за отделна област за определен период.
Депутатите приеха предложение, според което страната трябва да има национален план за действие при всяка епидемична или пандемична обстановка във връзка със заразни и инфекциозни болести. Ако няма такъв план с разписани критерии за налагане или отмяна на противоепидемични мерки, той трябва да бъде изработен до 30 дни от обявяване на такава обстановка. Временните противоепидемични мерки не може да включват забрана за влизане в страната или ограничаване на придвижването в страната. Не може да се спира работата на обекти с обществено предназначение и/или други обекти или услуги, предоставяни на гражданите. Не може и да се изисква документ за достъп до обекти и услуги. Въпреки тези ограничения, от "Възраждане" за пореден път видяха "налагане" на "медицински фашизъм", ограничаване на правата на гражданите, даване на цялата власт на ръцете на министъра на здравеопазването.
Възмутен от безпочвения спор, депутатът от БСП проф. Георги Михайлов призова от парламентарната трибуна да се спре със "словесните салати" и за пореден път поясни, че с измененията се дава възможност за гъвкави дейности на министъра на здравеопазването, а той може да бъде контролиран и от МС, и от НС. Ирена Анастасова от БСП призова депутатите от "Възраждане" да говорят по същество, вместо да правят "митингаджийски изказвания".