02 Януари 2025четвъртък07:23 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимка БТА

На фокус

Унгария брани Европа от Брюксел

Почти е изключено Европейският съвет да пробие ветото на Будапеща за приемането на Украйна

/ брой: 242

автор:Юри Михалков

visibility 2147

Започващият днес двудневен Европейски съвет ще прилича на футболен мач, в който единият отбор само ще напада, а други само ще се отбранява. Редовното заседание на най-висшата изпълнителна институция на ЕС ще бъде посветено на предложениeто от Еврокомисията (ЕК) да се одобри началото на преговори за членство на Украйна и Молдова. Нападащият отбор ще включва висшия елит на евроинституциите и повечето президенти/премиери от страните членки. Унгария е отборът, който ще трябва да се брани и нищо чудно мачът да се играе изцяло в нейната половина, ако не и пред нейната врата.
Това обаче не означава, че тя ще загуби мача. Просто Будапеща е създала здравата защита от аргументи, направо е сглобила непробиваемо катеначо срещу предложенията на ЕК. Двойката централни защитници представляват двете неопровержими тези, представени от капитана на отбора Виктор Орбан в интервюто му наскоро за френския в "Поан". Едната теза гласи, че "както е известно, Украйна е една от най-корумпираните страни в света".  Втората необорима теза в центъра на защита е чисто  икономическа: "Украйна е голяма държава с голям селскостопански сектор. След като позволите това земеделие да влезе в европейската земеделска система, тя ще бъде унищожено на следващия ден. Без да променим нашата система за земеделски субсидии, не можем да ги приемем. Последствията ще бъдат ужасни", поясни премиерът пред "Поан". Какво ли ще стане с нашето мижаво земеделие, след като Орбан предупреждава френското земеделие, което е къде по-мощно от българското!
Като крайни защитници отляво и отдясно Унгария е избрала неоспоримите тези на управляващата партия ФИДЕС, че Киев не спазва правата на унгарското и другите малцинства, но въпреки това през последните 7 години е получила повече средства от ЕС, отколкото Унгария, Словения и Хърватия, взети заедно, което няма как да е справедливо.
Катеначото е подсилено и с два обосновани аргумента в ролята им на опорни халфове - с влизането на Украйна всички страни-членки "ще станат нетни донори" в кохезионните фондове", а и няма да е също справедливо пускането на Киев по-бързата писта за приемане, след като другите страни, включително самата Унгария, са чакали по 10, че и повече години за членство.
Впрочем, Киев не заслужава покана за членство по две други фундаментални причини - първо, той нарушава етническия мир и води политика на етническа вражда и дори изкореняване на руското малцинство, и второ, по тази причина се е отказал от политиката на добросъседство с Русия и е заложил на злосъседство срещу нея. И двете причини са тежки нарушения на евроценностите, които би трябвало да отстоява ЕС. Не е ясно дали Унгария ще пусне в игра тези доводи.
Макар да признава непробиваемостта на катеначото, противникът гласи капани, за да го пробие. Така например, съгласно съобщенията, в Брюксел се умува да се разводни катеначото с предложението окончателното решение да се отложи за през март догодина - белким Унгария отстъпи. Срещу Будапеща се плетат интригантски обвинения, че с ветото си срещу Украйна тя блокира старта на преговори за членство на Молдова и предоставянето на кандидатски статут на Грузия. Загрубя и играта на нападащия отбор, след като Еврокомисията заплаши Унгария със съдебно преследване заради едностранното й ембарго върху украинското зърно. Компания на Унгария й правят Полша и Словакия, но това само потвърждава, че Брюксел ги сочи с пръст, за да изтръгне отстъпки от Будапеща.
Унгария обаче има ресурс и за контраатаки. Една трета от страните-членки се съмняват в европерспективите на Украйна, както заяви унгарския министър по европейските въпрос Янош Бока, на когото се позовава "Файненшъл таймс". Освен това Унгария настоява въпрос за преговорите с Украйна да се реши юни догодина или след евроизборите. Благоразумното й предложение трудно може да се отхвърли от останалите страни-членки.
Всъщност заради унгарското катеначо резултатът от срещата на Европейския съвет изглежда предизвестен. Понеже решенията там се взимат консенсус, почти е изключено Унгария да се откаже от заявеното вече вето за Украйна.


Евросъюзът като сатана, но и глупак

А сега да поставим двубоя Унгария-ЕС в рамката на геополитиката. По-рано тази година известният американски икономист Джефри Сакс разкри, че още през 1992 г., когато съветският труп още не е бил изстинал, в САЩ са разработили антируския проект за приемането на Украйна в НАТО. По-рано тази година американският полковник Дъглас Макрегър, който е бивш съветник на Пентагона при Тръмп, разкри, че залогът на войната в Украйна са ресурсите Русия за трилиони долари, някои ги изчисляват на 13 трилиона. Идеята е не просто отстраняването на Владимир Путин като пречка пред тези апетити, но и разпадането на Русия, за да се докопа Западът до тези богатства. За тях ламти Вашингтон, но близо до ума е, че своят пай искат еврокрацията в Брюксел, плюс отделни страни-членки като Франция, Германия, Полша или балтийски страни. Руските богатства са неизчерпаеми, за това всеки нетърпеливо се облизва да се докопа до тях. А и нищо чудно да са им обещани от Вашингтон.
Ето за този залог досега са загинали от 300 000 до 400 000 украински войници, според Макрегър, и няколко десетки хиляди руски войници. Привидно благите прикази за демокрация, права и отстояване на украинската територия са прикритие именно за въпросните сатанински планове.
Наскоро видеоблогът Wavу Media публикува мнението на шведския професорът от Лундския университет Ян Оберг, който е и директор на Транснационалния фонд за мир и изследване на бъдещето (впрочем университетът действа от 1666 г. ). Между другото, той твърди, че 85% от човечеството живее под управление на правителства, които не одобряват санкциите и политиката на Запада срещу Русия. По-важна обаче е друга част от мнението на проф. Ян Оберг  "Продължаваме да се въоръжаваме. Не знам колко стотици хиляди хора вече са загинали в Украйна заради тази глупава политика. Това е дълбоко неморално и много от тези лидери, държавници са военнопрестъпници, но никога няма да бъдат осъдени".   
Тоест ЕС, превръщайки се европейски департамент на САЩ, е изпаднал в неморалната, сатанинската страна на историята. Брюксел очевидно няма нищо против да остане там, но на Унгария това не й харесва.
Не само това. Обърнете внимание на фразата за "глупавата политика" в Украйна. Тя обаче е глупава не за САЩ, а за Европа. Подстрекавайки Украйна и ЕС към война срещу Русия, Вашингтон подпали, а оттук и отслаби европейския континент. Веднъж като го лиши от евтиния руски газ и му натрапи далеч по-скъпия американски газ, което вече се отразява върху благосъстоянието на европейците. А и води до деиндустриализацията на ЕС, понеже компании в Европа бягат в САЩ, където газ е далеч по-евтин. Втори път, като подстрекава ЕС да поеме повече разходи за Украйна и да продължава конфронтацията срещу Русия.
И трето, създава се впечатлението, че САЩ притискат ЕС да приеме Украйна, като компенсация затова, че губи войната срещу Украйна и няма да влезе в НАТО.
Всъщност Вашингтон направо изнасили Европа, но вместо да го съди, водещите еврократки в ЕС като фон дер Лайен и други като нея са готови да му изпълняват и следващите прищявки за геополитическото й обезчестяване.
Водещата в момента брюкселска партокрация очевидно няма нищо против да остане в глупавата страна на историята, но на Унгария това също не й харесва.


Посещението на Володимир Зеленски във Вашингтон не доведе до одобрението от Конгреса на извънредната помощ от 50 млрд. долара за Украйна, коментира "Ню Йорк таймс". Докато Зеленски молеше сенаторите от трибуната в Капитолия бързо да одобрят още помощ, сенаторът Линдзи Греъм обясни блокажа на помощта - той е породен не от съмненията в борбата на Украйна срещу Русия, а от неразрешимия вътрешен спор за затягане на контрола върху миграцията по границата на САЩ с Мексико. Като малка компенсация Джо Байдън одобри нов пакет военна помощ от 200 млн. долара. Държавният департамент предупреди, че тази сума може да се окаже последната помощ на САЩ, ако Конгресът не отблокира 50-те милиарда. Въпреки това Зеленски потвърди убедеността, че Киев няма да остане без помощ от Запада.

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 48963

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 45427

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 49489

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 49347

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 49075

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 46775

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 44141

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 44948

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 67581

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 55738

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 49523

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 46934

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ