07 Февруари 2025петък11:45 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Студенти срещу заплащане ще има само две години

Платените магистри след бакалавър ще внасят високите такси от учебната 2011/2012 г.

/ брой: 173

автор:Велиана Христова

visibility 2558

Платено обучение на бакалаври се въвежда в българските вузове само за две години - за учебните 2010/2011 и 2011/2012 г. Това бе прието от парламента вчера по предложение на Галина Банковска (ГЕРБ) при второто четене на промените в Закона за висшето образование. Според министър Сергей Игнатов мярката е антикризисна и ще важи само по време на кризата, докато държавната субсидия за висшите училища е намалена.
Платено обучение може да въведат вузовете, получили при акредитацията си оценки "добър" и "много добър", като то ще е извън бройките на държавната поръчка, но в рамките на до 5 на сто от незаетия капацитет в професионални направления и регулирани специалности, които също са акредитирани с "добър" и много добър", реши парламентът. Въвеждането му става с решение на академичните съвети. За всички специалности, както и за регулираните като право, архитектура и медицина, приетите срещу заплащане студенти ще внасят такса, равна на норматива за държавна издръжка (субсидия) за всяка специалност плюс държавната такса, която се плаща и от редовно приетите студенти. За докторантите, приети срещу заплащане, таксите не може да са по-ниски от 70 на сто от субсидията, която хазната дава за издръжката на един докторант в държавната поръчка. Вузовете могат да изразходват приходите от платените такси само за издръжката на студентите по ред, определен от академичния съвет.
През есента на тази година висшите училища могат да приемат платени студенти от кандидатите, които са държали конкурсен изпит, но не са се класирали. През 2011 г. платените студенти трябва да са в рамките на 5 на сто от свободния капацитет по специалности, включително ако той бъде увеличен с разрешение на акредитационната агенция. При прием на магистри след завършен бакалавър новите високи такси ще се плащат от есента на 2011 г. Магистрите, които се обучават в момента, и тези, които са приети за 2010/2011 г., ще плащат досегашните такси, защото те са приети при старите условия и не може да им се вдигат сумите сега, обясни за ДУМА депутатката Стефани Михайлова (ГЕРБ). Промените бяха приети с гласовете само на мнозинството, а депутатите от БСП, ДПС, ДСБ и "Атака" бяха против или се въздържаха.

Бюджетът за 2025 г. натоварен с 4 млрд. лв. стари задължения

автор:Дума

visibility 81

/ брой: 25

Предишната власт манипулирала данни за публичните финанси

автор:Дума

visibility 66

/ брой: 25

БНБ вдигна цените на златните монети

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 25

65% от българите съгласни да работят без договор

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 25

Израел ще предаде Газа на САЩ

автор:Дума

visibility 75

/ брой: 25

Бойкотът на магазините продължава на Балканите

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 25

Разследват полския премиер за опит за държавен преврат

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 25

Накратко

автор:Дума

visibility 50

/ брой: 25

Трагедия без изход

автор:Валентин Георгиев

visibility 63

/ брой: 25

По познати схеми

visibility 64

/ брой: 25

Кой вече ще ни дава пари

visibility 80

/ брой: 25

Кои са редкоземните минерали на Украйна, които Тръмп иска

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 25

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ