
Биляна Иванова: БСП ще се бори за чист въздух и справяне с незаконните сметища чрез по-добро оползотворяване на отпадъците
Правителството е стабилно, заяви Иванова
„Дебатът в зала за вотът на недоверие беше вял. Колегите, които го инициираха, нямат аргументи по същество. Опитват се да се заиграват със страховете на гражданите и да правят политика на гърба на едно семейство,което страда заради загужения си близък. Това е некоректно и неморално. Няма очаквания утре вотът да мине. „Това заяви в ефира на Евроком народният представител от ПГ на „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ Биляна Иванова.
По думите й целта на определени партии в НС е да губят парламентарно време и да разиграват сценки, но не за това са изпратени от хората в парламента.
Иванова коментира, че правителството е стабилно.
„Това че в него има партии от ляво до дясно от политически спектър е гаранция за постигане на баланс в името на българското общество“, обясни тя.
Народният представител от Русе подчерта, че проблеми с промишленото замърсяване като това в родния й град има в немалко градове в България. Тя бе категорична, че русенци няма да се откажат от борбата си за чист въздух. Според нея трябва да се открият причините, които пречат да бъдат посочени точно замърсителите на въздуха и постоянната комисия по екология към общинския съвет в Русе трябва да излезе със становище.
Биляна Иванова заяви, че огромен проблем са и нерегламентираните сметища у нас. По думите й ресурсът който отделят държавата и общините за разчистването им също е огромен. Тя подчерта, че в парламентарната комисия по екология предстои утре да бъде разгледан законопроект, който урежда кой, кога и какви глоби налага по Закона за управление на отпадъците.
По въпроса за биоразградимите отпадъци Иванова подчерта, че в Русе вече се въвежда система за разделно събиране – поставят се кафяви контейнери, които са само за биоразградими отпадъци. „След това събраните в тях отпадъци се извозват за захранване на изградената анаеробна инсталация и се произвежда енергия, която се продава и е достатъчна за захранване на 10 000 семейства“, обясни депутатът. Тя допълни, че като страничен продукт се отделя и компост, който също се използва за наторяване и други цели. „Целта е да се оползотвори максимално количество от боклуците, за да може да се намали оставащото количество за депо“, каза още тя.