Виртуозната Лия Петрова с концерт в зала "България"
Маестро Йоханес Калицке застава на диригентския пулт на 18 април
/ брой: 73
Българската цигулкова гордост Лия Петрова ще представи със Софийската филхармония концерта за цигулка на Корнголд на 18 април от 19 ч. в зала "България". Диригент на вечерта е Йоханес Калицке, който включва в програмата и Вариации "Енигма" от Елгар, научи ДУМА от Кремена Николова-Флор, реклама и връзки с медиите на Софийската филхармония.
Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена още през 2016 г., когато спечели първата награда на конкурса "Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от изключителни постижения и артистични успехи.
Нейната изразителност и талант се откриват и в записите й на Концерт на Нилсен и Първия концерт на Прокофиев - съвместно със Симфоничния оркестър на Одензе и диригентката Кристина Поска. Тези изключителни интерпретации й печелят признание от международната преса, а критици от "Sunday Times", "Pizzicato", "Gramophone", "The Strad" и "Classical Music" оценяват нейния уникален "прекрасен звук - зрял и сребрист, изразен с величествена широта".
Като солистка Лия Петрова е чест гост на най-реномираните оркестри по света. Тя споделя сцената с изявени диригенти и музиканти, които също се наслаждават на нейната музикалност. От Париж до Люксембург, от Антверпен до Брюксел тя създава незабравими изживявания за публиката.
Лия Петрова внася нови измерения в музикалния свят чрез своите албуми, издадени с подкрепата на Orchid Classics и Mirare. Талантливата цигуларка представя произведения от велики композитори като Бетовен, Барбър и Бритън, обогатявайки класическото наследство със своя уникален стил.
Йоханес Калицке е роден в Кьолн, където между 1974 и 1976 г. изучава църковна музика. Следва в Кьолнската музикална академия при Алоис Контарски - пиано, дирижиране при Волфганг фон дер Намер и композиция при Йорк Хьолер, а по-късно и електронна музика при Ханс Улрих Хумперт. Със стипендия от Германската фондация за академично обучение специализира в IRCAM (Центъра за изследване на звука в сферата на електронната и авангардната музика) в Париж, където е ученик на Винко Глобокар.
Първият му ангажимент като диригент е през 1984 г. в Музикалния театър в Ревир - Гелзенкирхен, където е главен диригент от 1988 до 1990 г. През 1991 г. става артистичен директор и диригент на Ensemble MusikFabrik, на който е съосновател. Той е редовен гост-диригент на Klangforum и Ensemble Modern във Виена, Collegium Novum в Цюрих, както и на други симфонични състави. Дирижирал е и оперни продукции в Държавната опера "Унтер ден Линден" в Берлин и в Операта в Щутгарт. Участвал е на Виенския фестивал, Мюнхенското биенале и фестивала в Залцбург. Имал е турнета в Русия, Япония и САЩ. Неговите записи, издадени на CD, допълват представата за работата му като интерпретатор на класическа и съвременна музика.