Вдигат парите във вузовете
Държавата не се отнася по европейски с българската наука, преподавателите и изследователите, заяви депутатът от БСП проф. Румен Гечев при приемането на промените в Закона за висшето образование
/ брой: 16
По-високи заплати за университетските преподаватели и докторантите прие на първо четене Народното събрание. Депутатите единодушно със 115 гласа "за" одобриха промени в Закона за висшето образование, с които се въвежда нова формула за изчисление на заплатите на академичния състав. В законопроекта не е посочен срок откога промените ще влязат в сила, но в хода на дебата се разбра, че това ще стане от началото на 2025 г. По-рано от синдиката "Висше образование и наука" към КНСБ обявиха, че се готвят за протестни действия заради недостатъчното средства за сектора, предвидени в бюджета за тази година. В последствие подкрепиха промените.
Според приетите вчера изменения средната работна заплата във висшите учебни заведения трябва да бъде не по-ниска от 170% от средната брутна работна заплата за страната (СРЗ) за последните 12 месеца.
Въвежда се и долна граница на възнагражденията в университетите, като заплатите на асистентите да не могат да бъдат по-ниски от 125% от средната заплата за страната за последните 12 месеца. Така средното възнаграждение на академичния състав трябва да бъде в размер на около 3326 лв., а минималното - около 2446 лв.
Увеличение ще има и в стипендиите на докторантите. Те ще получават минимум 125% от минималната работна заплата или 1166,25 лева.
Досега заплатите им не бяха фиксирани в закона. Уточнение имаше само за асистентите, но то гласеше, че възнагражденията им се определят с акт на Министерския съвет. От 2023 г. то е минимум 1800 лева.
По време на обсъждането на законопроекта в ресорната комисия вносителите увериха ректорите на университети, че промените няма да вменят задължения на тях, а на държавата, която трябва да предвиди необходимите средства в бюджета.
Проф. Румен Гечев от "БСП за България" заяви, че българската държава не се отнася по европейски с българската наука, преподаватели и изследователи. Гечев попита как ще се привличат докторанти с 25 на сто над минималната заплата. Според него има доста случаи, в които държавата харчи пари за докторанти, които не завършват докторантурата си, а често завършващите заминават за чужбина. Според проф. проблемът е комплексен и даде пример със САЩ, където заплатите на докторантите, които са инвестирали в докторантура, са в пъти по-големи, заради доктората им.