07 Ноември 2024четвъртък19:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°. Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°.

"Паметникът на плодородието"

Символи на паметта

Габрово - дом на стоте паметника

Дон Кихот и Санчо Панса, Хитър Петър, български будители и революционери са част от забележителностите на града

/ брой: 124

автор:Надежда Ушева

visibility 2561

Надежда УШЕВА


В разгара на дългите и горещи отпускарски дни човек намира време за повече пътувания и посещения на интересни места и обекти, било то в страната или извън нея. Чували сте приказката "Опознай Родината, за да я обикнеш", както е казал някога писателят Алеко Константинов, пленен от красотата на българската земя и планини. С чудната си природа, забележителна култура и история се отличава един от най-дългите ни градове - Габрово (25 км дължина), разположен в северното подножие на Стара планина. В непосредствена близост до него, в местността Узана, се намира географският център на страната. Градът е известен с любовта към шегите, наричат го столица на хумора и сатирата. Прочут е с многобройните мостове и паметници, които заслужава да се видят. Част от тях представяме днес чрез любопитна информация и снимков материал.

 

Рачо Ковача - единственият монумент у нас, построен в река

Рачо Ковача

Символът на предприемчивия дух е издигнат върху скалата до моста "Игото" по проект на скулптора Любомир Далчев през 1935 г. Говори се, че габровци са поставили статуята върху канара в р. Янтра, за да се пести жилищна площ и за да не се харчат излишни пари за цветя. Според легендата Рачо Ковача е основателят на Габрово, от неговата наковалня е тръгнал поминъкът на селището. От габъровото дърво над работилницата му е дошло името на града.

Паметник на Васил Априлов

Васил Априлов

допринесъл за откриването на първото българско светско училище през 1835 г., се намира пред Националната Априловска гимназия. Открит е през 1935 г. с тържество, което съвпада със 100-годишнината от създаването на гимназията. Негов автор е Кирил Тодоров, завършил Кралската академия за изящни изкуства в Рим. Паметникът представя Априлов в естествен ръст, с устремен поглед и книга в ръце. В подножието на статуята са изобразени етапите от развитието на българското образование.

Гостите на Габрово могат да посетят 

Дома на хумора и сатирата

Пред Дома на хумора и сатирата

единствения в света музей, посветен на смеха. Скулптурите, които населяват парка около него, са любима атракция на туристите. Фотографирането с фигурите на Хитър Петър, Чарли Чаплин, Дон Кихот и Санчо Панса е забавен спомен и доказателство за пребиваването в столицата на хумора.

Хитър Петър

Железните композиции са дело на проф. Георги Чапкънов - почетен гражданин на Габрово от 1987 г.

Монумент на Емануил Манолов

Емануил Манолов

се намира пред Дома на културата, който носи неговото име. Сградата е сред основните забележителности, особено впечатление правят статуите в цял ръст на конници, които се намират на покрива й. Манолов е основоположник на българското професионално композиторско творчество. Автор е на първата българска опера "Сиромахкиня", написана за нуждите на Казанлъшкия оперен театър. Други известни негови творби са "Работнически марш" и "Учителски марш".  

За 130-годишнината на Ран Босилек

Ран Босилек

Откриват нов паметник на четящото дете Патиланчо през 2016 г. Той се намира на ул. "Николаевска". Построен е на мястото, където е била родната къща на именития писател, описана в стихотворението "Родна стряха". Зад паметника можe да се видят прословутите "две липи отпред". Автор е габровецът Адриан Новаков. Детето е разгърнало своята книжка и чете "Патиланци". Поглед в Патиланчо е вперил Татунчо котака - друг образ от творчеството на любимия детски писател, чието рождено име е Генчо Негенцов.  

 

Габровският революционер и просветител Цанко Дюстабанов

Цанко Дюстабанов

е увековечен с паметник в центъра на града през 1966 г. Изработен e от авторски колектив: скулптор Петър Златарев и архитект Карл Кандулков. Бил е главен войвода в Първи Търновски революционен окръг, водач на Габровската чета. И до днес се помни знаменитата му реч пред турския съд, преди да бъде обесен: "Европа се възмути от вашите зверства и тя скоро ще дойде да ви изгони от тука... Вашата се свърши вече!"

"Аз сега покачвам звънче, което след време ще стане камбана"

Капитан Дядо Никола

Това са думи на Капитан Дядо Никола (Никола Филиповски, 1800-1856). Той повежда четата си от 13 души от Лясковския манастир към Габровския Балкан през 1856 г. Един от позабравените ни герои на освободителните борби е почетен с паметник, открит на 1 август 1884 г. на Шиваровия мост, където е решителната битка и въстаниците са разбити.  

Паметникът на най-малкото дете партизанин в България

Митко Палаузов

се намира на ул. "Николаевска" до ОУ "Неофит Рилски", където е учил малкият Митко. Монументът е издигнат през 1961 г., а негов автор е архитект Карл Кандулков. Поради жестоката експлоатация на труда, бащата на Митко Палаузов става партизанин в Габровско-Севлиевския партизански отряд. Той е принуден да вземе своя син със себе си в Балкана. Така, едва на 12 години, Митко става партизанин.

Юрий Венелин е руски славист, българист

Юрий Венелин

фолклорист, етнограф, филолог. Паметникът му се откроява на едноименната улица в Габрово - средата на отсечката между Баев мост и Горнокрайски мост, до коритото на р. Янтра. През 1830 г. е командирован у нас, обикаля редица градове, запознава се с особеностите на българския език, фолклор и етнография. Съчинението "Старите и сегашни българи в тяхното политическо, народописно, историческо и религиозно отношение спрямо русите" повлиява на много българи да осъзнаят своята идентичност.

 

"Паметникът на плодородието" 

е един от символите на Габрово, изграден през 1966 г. Според легендата заможни чорбаджии предлагат откуп за спасяването на града от турско клане. Наред с парите турците пожелали и българско момиче да премине през града голо на бял кон. Монументът е известен още като "Паметникът на изобилието" или просто "Коня". Дело е на скулптора проф. Любен Димитров и арх. Кандулков, който нарича композицията с обобщаващото название "Художествено оформление на входа на Габрово откъм Севлиево".

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 674

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 673

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 757

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 683

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 703

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 653

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 625

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ