07 Ноември 2024четвъртък16:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°. Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°.

МОН рои нови "шапки" за научната дейност

Вместо да оправи бакиите в научния фонд, просветното министерство създава комисии да събират данни от научните звена

/ брой: 129

автор:Дума

visibility 2262

Чакаше се нов правилник, който да върне фонда "Научни изследвания" в руслото на науката. Тоя правилник го няма, затова пък се появи друг, който си е направо умопомрачителен. Две комисии за ежегодно оценяване на научната дейност в България и на нейните резултати се създават в МОН, предвижда проект за "Правилник за наблюдение и оценка на научноизследователската дейност, осъществявана от висшите училища и научните организации, както и на дейността на фонд "Научни изследвания". Проектът е огласен в сайта на МОН, за да събира мнения до 18 юни.
Едната комисия се състои от 13 независими хабилитирани експерти, тя ще оценява и анализира научната дейност във вузовете и научните организации. Втората е 7-членна, задачата й е да оценява работата на злополучно известния научен фонд. Председателите и членовете на двете комисии се назначават от министъра с мандат 4 години. В комисиите не може да участват ръководителите и научните секретари на БАН и Селскостопанската академия, директорите на институти, както и ректорите, деканите и техните заместници.
Първата комисия ще проверява дали вузовете и институтите дават достоверна количествена информация за научната си дейност и мястото си в европейското и световното научно пространство, за резултатите с доказана международна значимост, ефективността на инвестициите в наука за иновационни резултати и пр. Въз основа на това наблюдение ще се прави анализ с изводи за напредъка по определени индикатори, които са изброени в приложение към проекта заедно с формулите, чрез които се изчислява оценката. Комисията ще ползва помощно световни научни бази данни като SCOPUS, WEB of SCIENCE, HarzingТs Publish or Perish (Google Scholar), данните на НСИ, Евростат и Патентното ведомство на България.
Вузовете и научните организации ще предоставят в МОН до края на март всяка година  количествени данни за научните резултати, научния си състав и средната работна заплата, финансирането, доколко са международно разпознаваеми, списък на научните договори, защитените дисертации, членство в международни организации и пр. По тези данни първата комисия ще формира обща оценка на научноизследователската дейност на съответното звено, а докладът й ще се публикува в сайта на МОН. В проекта не пише дали най-сетне ще бъде разсекретен регистърът на преподавателите във всеки от вузовете, който МОН засекрети само за служебно ползване от времето на министър Даниел Вълчев. Навремето обяснението за "тайната" бе, че не бивало да се излагат пред обществото хора, които преподават за хонорари на 5-6 места...
Фонд "Научни изследвания" също до края на март всяка година ще предоставя в МОН списък на проведените конкурси за финансиране на проекти, докладите на временните експертни комисии, решенията на Изпълнителния съвет за одобрените проекти, списък на подадените възражения, отчетите на проектите, издадени патенти по тях и пр. Фондът обаче е структура на МОН, затова е необяснимо защо министърът ще създава още една нова "шапка" на фонда. Всичките споменати данни са в МОН априори. Освен това по закон съществува и Съвет за научна дейност към МОН, който никой не знае защо вече не се събира.
Впрочем, е ясно защо изобщо се създават нови комисии в МОН, та още 20 хабилитирани лица, техни членове, ще получават възнаграждения от държавния бюджет. Защо, при положение, че всички количествени данни, които според проекта ще се събират, би трябвало просто да бъдат попълвани в интернет регистри, като се контролират и анализират от дирекцията "Наука" на МОН. Иначе тя с какво се занимава? Кому е нужно да се създават нови "шапки" за контрол върху контролиращите?
 

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 478

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 429

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 461

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 439

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 400

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ