Майдан в Грузия?
Страната е подложена на масови протести. Наложено е вето на закона за чуждите агенти. ЕС с ултиматум към Тбилиси
/ брой: 92
Все повече политически анализатори са убедени, че случващото се в Грузия е нов майдан. По улиците излязоха недоволни от приетия от правителството закон за "чуждестранното влияние". Според него неправителствените организации с над 20% финансиране от чужбина трябва да се вписват в специален регистър и да предоставят подробни отчети за дейността си.
Президентът на страната Саломе Зурабишвили наложи вето, но то има по-скоро символичен характер предвид съотношението на силите в парламента. В телевизионно изявление Зурабишвили обясни, че текстът противоречи на грузинската конституция. Тя посочи, че законът е "руски" по своята същност.
Депутати от управляващата партия и от опозицията се сбиха по време на дебатите по законопроекта, който според критици дублира подобно руско законодателство, използвано за заглушаване на инакомислието.
ЕС, който даде на Грузия статут на кандидат за членство през декември, многократно заяви, че законопроектът ще бъде пречка за по-нататъшната интеграция на държавата. Говорител на Еврокомисията заяви, че ЕС ще обсъди обща реакция, ако спорният закон бъде приет.
"Страните членки ясно са посочили, че ако този закон бъде одобрен, той ще се превърне в сериозна пречка пред европейската перспектива на Грузия", заяви говорителят на Европейската служба за външна дейност Петер Стано.
САЩ, Великобритания, Германия, Италия и Франция призоваха управляващите в Грузия да го оттеглят. Кремъл обвини Запада в намеса във вътрешните работи на Тбилиси.
Ветото на Зурабишвили върху спорния закон "за чуждото влияние" предоставя на правителството "миг за по-задълбочен размисъл", заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
"В сегашния си вид законът не съответства на ценностите и пътя на ЕС", отбеляза Мишел и допълни: "Продължавам да следя отблизо развитието на ситуацията в Грузия."