17 Юли 2024сряда17:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Жегата прогони рибата навътре в морето

/ брой: 134

автор:Дума

visibility 65

Риба по Черно море няма никаква и от дни рибарите се прибират с празни мрежи. Причината са рекордно високите температури, необичайни за района. През деня температурата на водата достига 27 градуса, което е твърде много за морските обитатели и те бягат навътре и надълбоко в морето, ставайки на практика неуловими. Рибите се ловят на температура на морската вода до 19 градуса.
"Сафридът избяга, няма и попчета, които друго лято ловяхме с мерак. Сега по цялото Черноморие - от Синеморец, та до Дуранкулак няма никаква риба. Водата е чай. По това време не може да има риболов. Жегата прогони и рибата", жалват се рибари от Ченгене скеле - селището на морските вълци край Бургас. По думите им няма дори и скариди.
В Царево разказаха, че много рано сутрин палят лодките и влизат за малко, колкото да се убедят, че риба няма. "Ставаме сутрин като караконджули в 4 часа и излизаме, за малко попчета. Тук-таме има, но и те са избягали, явно да търсят хлад в по-дълбокото, по няколко я хванем, я не. Навсякъде в залива животът е замрял. Няма пърпорещи лодки, няма мятане на въдици. По даляните също", оплакаха се рибарите.
В крайбрежните води по Северното Черноморие риба също няма, а запалените лодкари и въдичари са в лятна отпуска по плажовете. Те чакат да мине първата седмица на август, когато ветровете се обръщат. Задухат ли от изток, идват и пасажите от сафрид, последвани по-късно от лефер и чернокоп.
"Риба в морето няма от 20 юни, докато предни години сафрид и хамсия се хващаха през цялото лято. Тази година обаче се радвахме на незапомнено големи количества сафрид, който излезе много рано - от началото на април. Ще го чакаме отново през август", каза опитният риболовец Виктор Лучиянов от Балчик. Той посочи, че картината е подобна на тази през 2012 г., когато насред лято морето пак било празно, но есента се отплатило с богат улов на различни видове риба.

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 828

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 658

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 407

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 372

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ