И деца посягат на живота си
Психолог: Малчуганите трябва да се научат да разпознават своите емоции
/ брой: 191
В голям брой от случаите става дума за деца с опит за самоубийство, деструктивно поведение или агресивно поведение по отношение на родители и съученици. Това заяви психологът Катя Кръстанова, координатор на проект на фондация "Асоциация Анимус" за консултиране на проблемни деца и юноши, предаде БГНЕС.
Към края на юли имаме 176 подадени към отделите за закрила на детето сигнали, по които се работи вече, каза още Кръстанова. Сред проблемите, с които са се сблъскали от асоциацията при работата с по-малки деца, е страх от ходене на училище, проблеми с концентрацията, хиперактивно поведение.
Децата трябва да се научат да разпознават своите емоции и това е ключът към намаляване на агресията сред тийнейджърите според Кръстанова. Голям брой от случаите, консултирани в рамките на проекта, са случаи, насочвани от отделите за закрила на детето.
Основен проблем сред родителите е неспособността да разберат какво се случва с техните деца. Сред хората, които са били консултирани, има и осиновители, които имат проблеми с осиновените си деца - тийнейджъри. Основните резултати са снижаване на напрежението, намаляване на агресивното поведение, а родителите осъзнават, че не са единствените и започват да разбират какво се случва с детето.
Целта на проекта "Комплексна програма от грижи за деца и юноши в риск", който приключва в края на този месец, е да се подпомогнат с консултации и терапия децата и юношите с агресивно и деструктивно поведение, за да преодолеят своите проблеми. Той се провежда със средства на Исландия, Лихтенщайн, Норвегия чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и с подкрепата на Столичната община. В рамките на проекта в Центъра за възстановяване, консултиране и психотерапия са работили 9 подпрограми за помощ и ориентиране към конкретната проблематика при децата и юношите, като в рамките на тях 350 деца и семейства са получили помощ и подкрепа от специалистите на фондацията. От краткосрочна психотерапия за юноши са се възползвали общо 52 деца в рамките на 4 сесии. 82 родители на проблемни деца са били консултирани, както и 57 деца в ранна училищна възраст с проблеми с комуникацията с родители и в училище, а 17 семейства са преминали фамилна терапия. 115 души пък са били консултирани по e-mail. Общо 88 педагогически съветници от столичните училища са преминали обучение за разпознаване на насилието при децата.