Българският износ потъна със 7% през 2023 г.
/ брой: 28
Българският износ е надолу с около 6,4 млрд. лв. за цялата 2023 г. спрямо предходната рекордна за стопанската история на страната година. Общият стойностен обем е достигнал 87 млрд. лв., което е спад с около 6,8% на годишна база. Това показват експресните данни на Националния статистически институт (НСИ) за външната търговия за цялата м.г.
Резултатите през 2023 г. са далеч под рекордните по няколко причини - както заради дефлацията при определени стоки за износ, така и заради намален обем на поръчките вследствие на забавянето на икономиките на редица търговски партньори на България. В това число влиза Германия, чийто внос през декември се сви много над очакваното. Страната е най-големият търговски партньор на България.
Относно цените на стоките, според данните на НСИ през всяко едно от тримесечията през м.г. те са поевтинявали на годишна база - с около 2% през първото, 5% през второто и близо 10% през третото.
До голяма степен обезценката на износа се дължи на енергията. Нефтът и продуктите от него, които изнася България, поевтиняват с около 13%. С над 30% падат цените и на животинските мазнини и масла, като олиото.
Според актуалните данни на НСИ две трети от стойностния обем на износа е към Европейския съюз - около 55 млрд. лв. Останалите около 32 млрд. лв. са генерирани от трети страни.
Подробните данни за износа към различните страни членки от ЕС са с месец назад, но представят голямата картина, а именно - спад на износа има към почти всички големи партньори на България. Изключение правят Белгия и Чехия.
Българският износ бе на минус през почти всеки от дванадесетте месеца на годината.
Справка в НСИ показва, че само за декември общият експорт е бил 6,5 млрд. лв. Това е с около половин милиард под предходния месец и с близо 2 млрд. лв. - от летните рекорди на предходната година. Делът на експорта за страните от ЕС е около 60%, а останалите са за трети страни.
Заради по-ниската база от декември 2022 г., когато вече бе налице забавяне на износа, сега той се свива само с 3,5%.
Статистиката показва, че спадът е само заради страните от Европейския съюз. Експортът за тях спада със 7,8%, а към трети страни расте с 3,7%.