13 Септември 2024петък08:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Българските земеделци и производители ще са в по-силна позиция при преговорите с Нова Зеландия и Австралия

Това обяви Момчил Неков, който е докладчик на социалистите в земеделската комисия за споразумението с Нова Зеландия

автор:Дума

visibility 1864

"Чувствителните сектори като мляко, овче месо и пчелни продукти да бъдат изключени от преговорния пакет за безмитен внос в ЕС от Нова Зеландия и Австралия. В такъв вид споразуменията с тези страни са приемливи за България и се радвам, че в земеделската комисия получих подкрепа за тази позиция." Това заяви Момчил Неков след гласуване на препоръката за преговори с двете държави в Страсбург. Българският евродепутат е докладчик на своята политическа група за Нова Зеландия в ресорната комисия.
"Важно условие за успех в преговорния процес ще бъде и по-голям списък с продукти с географски означения, което означава, че можем да настояваме за включване на български продукти в тези споразумения - като например нашите вина или други продукти, които скоро влизат в процедура по защита за географско означение у нас", коментира още Неков. Географските означения са много важна част от преговорите с трети страни. За редица европейски страни те са ключово и задължително условие за приемането на каквото и да е споразумение с трети страни. Освен правна защита, с включване на географските означения се дава и видимост на уникални и традиционни европейски продукти.
В преговорите трябва да се отчете задължително и влиянието на "Брекзит" върху бъдещите отношения между Европейския съюз и Нова Зеландия. Към момента Нова Зеландия има право на внос на 230 000 тона овче месо в ЕС. Близо 40% от тази квота се използва от Великобритания. "Когато Обединеното кралство напусне ЕС, това означава, че ако не се предоговорят тези условия, Нова Зеландия ще може да изнася тези количества към останалите държави членки. Това означава сектор "Овцевъдство" в ЕС да бъде под изключителен натиск. Не можем да позволим това. За това смятам, че изключването на сектора, трябва да бъде реално приложима мярка", отбеляза българският евродепутат.
Търговията на България с Нова Зеландия е все още скромна. Основните земеделски продукти, търгувани през последните години, включват агнешко, вина, вълна, карантия. Европейската комисия заяви желанието си за бързо приключване на преговорите по споразуменията с двете страни. Една от причините е опитът с подобни споразумения с Канада, САЩ и други страни, които отнемат години. Очаква се Европейският парламент да приеме резолюцията с препоръки относно преговорния мандат за споразумение с двете страни в края на октомври.

Жълт код за интензивни валежи с гръмотевици в петък

автор:Дума

visibility 86

България е най-бедната страна в ЕС, а с най-скъпата храна

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 174

БАБХ проверява спешно столове и бюфети в училищата

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 174

Търговският дефицит расте с близо една трета към края

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 174

Производството на ток у нас намалява

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 174

Скопие ще преговаря, но като член на ЕС

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 174

Няма нужда от търговска война

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 174

Лондон свива помощите за горива през зимата

автор:Дума

visibility 502

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 1707

/ брой: 174

Комедиантът

автор:Александър Симов

visibility 1505

/ брой: 174

Геноцид

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1776

/ брой: 174

Има ли шанс Харис?

автор:Таня Глухчева

visibility 1135

/ брой: 174

Съдебната реформа – абсолютно безпредметен израз

visibility 487

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ