11 Ноември 2024понеделник12:39 ч.

ВРЕМЕТО:

В понеделник над Северна и Източна България ще преобладава облачно време, на места с валежи, главно от дъжд, докато над Югозападната ще има повече слънце. Във вторник облачността ще се разкъсва и намалява, а валежите постепенно ще спират, но в сряда на места отново ще превали, главно в западната половина от страната. В понеделник над Северна и Източна България ще преобладава облачно време, на места с валежи, главно от дъжд, докато над Югозападната ще има повече слънце. Във вторник облачността ще се разкъсва и намалява, а валежите постепенно ще спират, но в сряда на места отново ще превали, главно в западната половина от страната.

Ценови ужас в магазина

Скъпотията расте вече не с дни, а с часове, спекула се вихри по щандовете

/ брой: 217

автор:Йордан Съев

visibility 2540

От близо 7 месеца за събота и неделя си купувам свински изрезки от един магазин по 6 лв. за килограм, за да хапнем и малко мръвка, защото през седмицата го караме само на постно. За моя неприятна изненада цената им на 5 септември беше вече 6,50 лв. Много рядко купувам пържоли, но в същия магазин цената им беше скочила от 7 на 8,70 лв. за килограм. Там продаваха и сравнително евтина сурова наденица по 5 лв. за кг, но в този ден нямаше от този артикул. Поинтересувах се защо и ми отговориха, че ще я пускат отново, но на цена 6,50 лв.
Обиколих и други магазини, но навсякъде цените се бяха повишили значително. Аз отдавна знам, че тези продукти

са напомпани с 20% вода

Знам и от какво се прави каймата, която е най-евтиният месен продукт. В нея се влагат 30% соя, по 25% карантия и сланина и 20% изрезки, напомпани с вода. Затова кебапчетата и кюфтетата на Женския пазар се задържат на цена 50 ст. Иначе другото, което се продава на павилионите - наденици, карначета, шишчета, пържоли поскъпна с 10 до 60 ст. на бройка още от 1 септември. Повишението на цените при месото и месните продукти е средно с 35%. Каква е причината?
Изкупната цена на живото тегло за свинете не се е променила. При това 65% от месото е вносно и е по-евтино от българското. Оттук нататък започва спекулата в търговията. Големите вериги като "Метро", "Лидъл", "Кауфланд" диктуват цените, а по тях се равняват и останалите. Освен това харчат и много пари за подвеждаща реклама. Така например в брошура на "Лидъл", която намерих в пощенската си кутия, се обявява, че се продават разфасовки от 10 бр. наденички на цена 2,39 лв. Отидох в магазина и установих, че цената им всъщност е 6,49 лв. Обяснението на управителя на магазина беше, че 2,39 лв. е промоционална цена, но количествата по нея са изчерпани. Допускам, че са пуснали няколко пакетчета на тази цена, но и това не е сигурно. Поне аз не намерих нито едно от тях, въпреки че отидох в магазина половин час след отварянето му.
Другата спекулация е с качеството на продуктите. С етикета на някои реномирани марки се продават сурогати, но на цената на автентичния продукт. Бях посвикнал със сирене "Маджаров" - скъпо (8,90 лв. за кг), но доста добро на вид и вкус, запазва се твръдо и след като го сложа във вода и го съхранявам в хладилника. От известно време то започна да се разпада, още докато го занеса от магазина до дома си. Свързах се с фирмата "Маджаров" и им занесох проба от сиренето, което се продава с тяхната марка. Там го изследваха и стигнаха до заключението, че

това не е тяхно производство

Благодриха ми за сигнала, дадоха ми 1 кг качествано сирене и казаха, че ще искат обяснение от търговеца. Дали са го направили не зная.
Набира сериозна скорост цената на олиото. Най-евтиното вече се продава по 3,50 лв. литъра. Обяснението е в слабата слънчогледова реколта. Първо, това не е вярно, защото тя е почти същата както и в предходните години. Второ, продаваното сега олио е от миналогодишна слънчогледова реколта, а от тазгодишната ще се появи не по-рано от края на октомври. Оказва се, че и това е търговска спекула.
Рязко поскъпнаха и доматите. Качествените са над 2,50 лв. за кг, при това те в по-голямата си част са вносни, предимно от Турция и Македония. Сигурно вече са малко хората, които си спомнят, че доматите през 60-те и 70-те години струваха по 15-20 ст.
В условията на пазарна икономика държавата не може да бъде регулатор на цените, но тя трябва да бъде стопер срещу спекулата. Съществува Агенция по безпасност на храните, която е длъжна да следи за качеството на предлаганите продукти и да налага строги санкции за некачествените, особено когато те се продават на завишени цени. Такава е практиката в Западна Европа и Северна Америка. Ето защо всички произвеждани в тях нискокачествени стоки се изнасят в други страни, една от които е България. У нас

се пласира замразено от 50-60 г. месо

от американски бази с отдавна изтекъл срок на годност. От продаваното телешко месо 45% е внос от Аржентина и Бразилия, което също е престояло в хладилни камери в продължение на десетки години.
Българските търговци мотивират покачването на цените с повишените разходи за ток, вода, газ, течни горива. Това донякъде е оправдано. Но цените на тези продукти (доставки) са се покачили средно с 15%, те нямат основание да вдигат продаваните от тях стоки с 30 и повече процента. Търговците не осъзнават, че това е гибелно и за самите тях. Потреблението ще спадне още повече, следователно ще се намалят оборотът и приходите.
На този ценови фон правителството обещава повишаване на пенсиите и заплатите със 7-8%, което е нищожна компенсация за всеобщото поскъпване. Това означава минималната пенсия да стане 152 лв., а минималната заплата - 310 лв. Това е обществено приемливо само ако депутатското възнаграждение се формира на базата на 3 минимални (реални) заплати, а не на 3 средни (които са имагинерни). А въз основа на тях се определят и възнагражденията на слугите на народа (това е буквалният смисъл на думата министър), както и на тези над и под него. Така приблизителено ще се стигне до спазването на принципа за социална справедливост. В Израел заплатата на президента е само 1,5 пъти по-висока от учителската и той се избира всяка година. Има много да се учим на социална демокрация!
 

БСП предлага Наталия Киселова за шеф на НС

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 215

Прокуратурата разследва безредиците пред Народния театър

автор:Дума

visibility 8

/ брой: 215

Катуница на протест заради тлеещо депо

автор:Дума

visibility 7

/ брой: 215

Журналист от "Дума" със "Златно перо"

автор:Дума

visibility 8

/ брой: 215

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 7

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 5

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 6

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 8

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 6

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ