Служебният МС почти изхарчил парите за бедствия и аварии
Социалистите предлагат пет решения за превенция на наводненията
/ брой: 119
Юлия КУЛИНСКА
80 млн. лева за справяне с бедствия предвижда удълженият бюджет за миналата година, като от тях 63 милиона вече са били разпределени от служебният кабинет, стана ясно по време на изслушването на вътрешния министър Калин Стоянов в НС за това какво е свършило правителството, за да помогне на хората от наводнените райони. Сметката показва, че за справяне с щетите от наводненията в Северозападна България от началото на юни остават едва 17 милиона. Подадените искания пък възлизали на над 500 милиона лева.
По думите на Стоянов през годината са издадени две решения за одобряване на разходи от резерва за непредвидени разходи за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия. Те са одобрени от Министерския съвет на 12 април и 2 юни тази година според удължения бюджет, обясни той. Стоянов призна, че властта не може да покрие щетите, които до момента са заявени, а какво остава за превенция.
Обясненията на Стоянов предизвикаха недоволството на социалистите.
"Предлагам пет решения за наводненията. Те са изстрадан емоционален и професионален опит", заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя припомни за потопите през последните 20 години - от Бисер, през Аспарухово, Мизия, Карлово и днес до Етрополе. Тя призова министъра на вътрешните работи първо да се изясни собствеността на язовирите, която е изключително разпокъсана. "Не давайте язовирите на концесии. Това е държавна собственост, тя има отношение към националната сигурност и трябва да бъде държавна грижа", коментира Нинова. Тя посочи още нуждата да се възстановят "Напоителни системи" и да се вържат към системата на язовирите. Нинова е категорична, че трябва да се спре безконтролната сеч на горите, за което трябва да се погрижат отговорните институции за сечта, контрабандата, кражбите в горите и т.н.
Една от причините е затлачените корита и дерета. "Министерството на икономиката и индустрията закупихме 5 машини-роботи, които почистват чашката на язовири и на реки, които, сигурна съм, че стоят заключени в някой склад. Изкарайте ги от там, дайте ги на кметове и на областни управители, дайте ги на "Напоителни системи" и на язовири и там, където може и е най-належащо, ги пуснете да чистят", настоя Нинова.
Нашата работа, вашата работа, господин министър, и на цялото правителство, е да предотвратим наводненията, а не да ходим да се снимаме с хората след тях, обобщи тя.
Зам.-председателят на ПГ"БС за България" Иван Ченчев пък призова вътрешния министър да изисква точна сметка какво точно ще трябва за възстановяванена всички хора, а не да се действа избирателно. Той призова комисията да следи как се изразходват отпуснатите средства. "Чухме че ще ви трябват 520 млн.лв. Проследете дали ще има почистени корита на реките, а не както обикновено повечето от парите да потънат някъде", коментира той.