12 Август 2024понеделник12:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Петър Бунев

Инж. Петър Бунев: Условията на труд и заплащането са под всякаква критика

/ брой: 157

автор:Дума

visibility 1077

Много заявки за реформи в БДЖ е имало, много неща са се обещавали, но не са се случвали. Само частично е имало нещо. Това заяви пред БНТ председателат на Синдиката на железничарите към КНСБ инж. Петър Бунев.

"Сега, в този момент, това което се поема като ангажимент за новия подвижен състав - това е реално подплатено, защото знаем, че по Плана за възстановяване са заложени 1,8 млрд. лв., които ще дойдат, само че не се знае дали ще дойдат в БДЖ. Търгът ще се проведе от министреството, този подвижен състав ще бъде на държавата. Договорът на БДЖ с държавата за пътнически превози изтича в края на следващата година. Което значи , че 2024 г. ще има търг за национален превозвач по договора за обществена услуга. И такива са условията, заложени в плана, че който спечели търга, ще му бъде предоставен подвижния състав, за да осъществява услугата. Ние като синдикат продължаваме да твърдим, че в България това нямаше нужда да се случва. То е повече отколкото изискват европейските регламенти, има регламент и за държави с малък железопътен пазар, какъвто е нашия. Това позволява договора директно да бъде сключен с БДЖ без да не се минава през обществена поръчка. Някой обаче пое това, въпреки разрешението на Брюксел, въпреки че регламента се прилага пряко", обясни Бунев.

"В момента ние имаме повече от 12% дефицит на кадри. При 7 хиляди работещи, имаме над 1000 незаети работни места. Основният дефицит е в професиите "Машинист" и "Ревизор", тъй като има много изисквания. Тези хора трябва през 3 години да минават на изпит, да минават на психопрегледи, на профилактични прегледи. Заплащането е под средното за страната, което не е привлекателно и няма кой да дойде да работи в тези тежки условия. Трябва от сега да се помисли за този нов подвижен състав и да можем да привлечем млади хора, които да работят на новия подвижен състав. От сега трябва да се мисли кой ще кара тези нови влакове, които ще дойдат след две-три години. При условие, че всичко мине успешно. Основното, което може да привлече младите е заплащането и условията на труд. А при нас и двете са под всякаква критика. Ние почти нямаме депо, в което да има зимно време отопление. Прозорците са счупени и ти тече на главата докато правиш ремонт. В депата условията са много лоши. Има много неща, които трябва да се свършат", коментира синдикалистът.

Не е имало случай след демократичните промени, при ново правителство да не е имало смяна на ръководството на БДЖ, коментира Бунев по повод последните рокади. Това е право на министъра, но как през тези години не се намери един да свърши нещо добро, заключи той. 

ИПИ: В 22 общини няма работеща аптека

автор:Дума

visibility 75

Геомагнитна буря удари Земята

автор:Дума

visibility 92

БСП тръгва към изборите обединена

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 152

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 93

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 93

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 88

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 80

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 81

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 101

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 97

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ