13 Август 2024вторник08:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Планетата ни ще изгори или ще потъне

Климатолозите са готови да разкажат истината

/ брой: 194

автор:Дума

visibility 1551

Как ще се промени планетата ни, ако атмосферата се нагрее с градус и половина към 2100 г. - на това е посветен доклад на Междуправителствена група експерти по промяна на климата (IPCC). Докладът ще бъде публикуван днес, пише РИА "Новости". Изказвания на експерти, които цяла седмица обсъждаха документа в Южна Корея, позволяват да се съди за основните изводи в този документ: през идните десетки години няколко островни държави ще отидат под вода, ледът в Арктика ще продължи да се топи.
Преди 3 г. на преговорите на ООН за климата участниците в Парижкото споразумение се договориха да направят всичко възможно, за да не се допусне увеличаване на температурата с 1,5 градуса спрямо доиндустриалното ниво. Истината е, че от средата на ХIХ век температурата на въздуха на Земята се е увеличила с 0,8-1,2 градуса. С това експертите свързват топенето на ледниците и повишаване на нивото на Световния океан. Според прогнозите на Световната метеорологична организация, например, тихоокеанският архипелаг Кирибати ще потъне след 30-60 години.
Докладът на експертите представлява много качествен, близо 700-страничен обзор на научна литература. IPCC не прави самостоятелни научни изследвания, а анализира вече публикувани данни и мнения на общопризнати експерти. Черновите версии са били изпратени на специалисти, които са направили 42 000 забележки, и авторите са длъжни да вземат предвид всяка една. От документа ще направят 15 страници резюме - специално за политици. Именно този финален вариант на резюме на доклада се обсъжда в Южна Корея.
Това е строго научен обзор, направен по ясни и строги правила. Разглеждани са само публикации в научни издания. Никакви материали от организации, лобиращи за бизнеса, от политици или еколози не са били използвани. Това е сухо излагане на научни знания и факти.
Експертите подчертават, че докладът за "градус и половина" потвърждава изводите за силното антропологично влияние върху климата. Документът подчертава, че към проблема за влиянието на човека върху климата трябва да се отнасяме сериозно. Подчертава се разликата в щетите от промяната в климата в различните региони на планетата. Най-уязвимите места са Западна и Южна Африка, Югоизточна Азия, някои територии в Централна и Южна Америка, както и Средиземноморието.
Като цяло климатичните щети не зависят от благосъстоянието на страната. Но държавите със слаба икономика, с бедно население ще пострадат по-силно. Там е възможен дефицит на прясна вода и продоволствие.
Авторите на доклада са проанализирали разликата между това какво ще се случи с климата при увеличаване на температурата с 1,5 и с 2 градуса към края на този век. При втория вариант екстремните климатични явления - суша, топлинни вълни, наводнения - ще бъдат по-чести и по-силни.
При 1,5 градуса ще изчезнат два пъти по-малко видове растения, отколкото при 2. Рисковете за здравето, снабдяването с вода и храна, сигурността, инфраструктурата ще са по-малко.
Но дори и при най-оптимистичния вариант към края на века ще се топят ледниците на Антарктида и Гренландия, което ще повиши нивото на Световния океан. Ще потънат някои островни държави, под вода ще се окажат крайбрежни територии, ще пострадат страни, живеещи от селското стопанство, коренните народи на Арктика.
Увеличаването на средногодишната глобална температура с 1,5 градуса ще се случи още към 2040 г., ако обемът на изхвърляните парникови газове в атмосферата остане на сегашното ниво. А един от очакваните сценарии е към 2100 г. температурата да се увеличи с 2,7 градуса!

 

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 364

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 424

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 399

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 361

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ