09 Ноември 2024събота19:49 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Признат провал

/ брой: 185

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2608

Управляващите промениха датата за присъединяването на страната към заветната еврозона и я отложиха с една година. Така те официално признаха поражението си за приемането на еврото. Въпреки това призивите да бързаме и оптимизмът не секват, защото ако се бавим, според думите на финансовия мнистър Асен Василев загубите за държавата ще се изчисляват на 4-5 процента от БВП. Как ги е изчислил, само той си знае.
Известни са социологическите проучвания, според които над 60 процента от жителите на най-бедната държава в ЕС - България, не желаят еврото. Явно те инстиктивно усещат, че не ние все още там мястото, въпреки че непрекъснато ни убеждават, как е престижно да влезем в Еврозоната - клубът на богатите. А има доста богати страни, като например Швеция и Дания, които не желаят да влизат в този клуб. Защото тази мантра няма да ни направи нито по-богати, нито пък по-успешни.
    Единственото сигурно там е членският внос, а той тепърва ще нараства. При положение, че нашите доходи са едва наполовина от средните за ДклубаУ това означава, че българите в буквалния смисъл ще трябва да си изгладуват своето членство, или пък ако искат да се доближат до клубния стандарт, ще могат да го направят само на кредит. Вероятно ще стане точно това, тъй като с влизането си ще получим по-висок рейтинг, по-изгодни лихви и така по-лесно ще потънем в дългове.
 Като съседна Гърция, чийто публичен дълг до влизането в Европейския съюз беше едва 50% от БВП, но през 2001 г., когато страната влезе в Еврозоната вече достигна над 100%, а след това, до началото на дълговата криза съотношението се увеличи двукратно.
Освен това повечето от досегашните оценки за вредите и ползите от единната валута са меко казано непълни, а сериозният анализ изобщо отсъства от дневния ред на страната. Разбира се, без да броим пропагандното говорене на политическия и икономическия елит, въпреки провалите му в тази област. Всичко е въпрос на интерес, но не националният интерес е тема на този излишен публичен шум.


Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ