16 Август 2024петък21:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кой сега ни е приятел?

/ брой: 173

автор:Георги Георгиев

visibility 2447

Британската фирма "Мелроуз", която се занимава с проучване на находища за газ в Черноморското ни крайбрежие, има всички шансове още на следващото заседание на кабинета да получи концесия за добив. При това, както в сряда стана ясно от думите на министър Трайчо Трайков, тази концесия ще бъде дадена спешно. Целта била към края на т.г. цената на синьото гориво за българските потребители да бъде свалена с 5 до 10%. Всичко това е прекрасно и дори може да се окаже и вярно за известен период от време, защото от самата фирма признават, че добивът на газ от Черно море може да продължи едва 6 години и за този период да задоволи само 20% от нуждите ни. Но както е казала циганката: "Каквото дадеш, душа, все кяр е."
Проблемът в случая е, че отношенията между "Мелроуз" и предишното българско правителство бяха предмет на ожесточена критика от страна на настоящия български премиер Бойко Борисов в качеството му на опозиционен лидер. В началото на 2008 г. той заяви, че ще сезира прокуратурата за "съмнителна сделка на правителството". Сделката беше разрешението на правителството "Мелроуз" да проучва за още три години находище на газ край Галата. Тогава Борисов заяви, че в случая ставало дума "за далавера за стотици милиони евро" и че "този случай е по-скандален от "Топлофикация".
И тъй като в една далавера, ако е имало такава, винаги има две страни, редно е да попитаме г-н Борисов защо сега влиза в приоритетни отношения с фирмата? Т.е. в далаверата. Премиерът е длъжен да даде обяснения дали продължава да поддържа тезата си отпреди две години. Защото с твърденията си той не само очерни за пореден път предишния кабинет, но и хвърли сянка върху репутацията на британската компания, с която сега влиза в договорни отношения.
Това може да стане, разбира се, ако налегналата го амнезия за това какви ги е говорил, вземе та да го напусне. В случая май важи поговорката "Приятелите на нашите врагове са и наши приятели". Когато това ни устройва.
Решението за даване на концесия на "Мелроуз" на практика изчиства едно от обвиненията на ГЕРБ към тройната коалиция, но бившите управляващи едва ли ще дочакат извинение. Интересно е обаче, ако се окаже, че действително е имало далавера, защо сегашният кабинет влиза в нея със замах.

Птицевъдите искат да се забрани вносът на украински яйца

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 377

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 547

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 509

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 480

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 395

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ