Изследовател на Севтополис взе наградата "Александър Фол"
/ брой: 200
Доц. Камен Димитров от центъра по тракология при БАН е новият носител на наградата, учредена преди 10 години на името на проф. Александър Фол. Статуетката с изобразения на нея Орфей му бе връчена за цялостния принос по изучаване и популяризиране нумизматичното наследство в древната столица на одрисите Севтополис. Лауреатът е син на откривателите на потопения във водите на язовир Копринка град - проф. Димитър Димитров и доц. д-р Мария Чичикова.
Пред журналисти, присъствали на церемонията при откриването на юбилейните, десети Празници на тракийското наследство в Долината на царете, доц. Димитров сподели, че при разкопките на Севтополис е открита една-единствена бронзова монета, сечена от цар Ройгос около 280 година пр. н.е.
На едната страна на монетата е образът на Александър Велики с рога на бог Амон. На другата има конник с брада, който по всяка вероятност е Севт ІІІ. Има и името Ройгос. Монетата тежи 7 грама, а покупателната й възможност се е равнявала на около 1/12-та от сребърната драхма, с която в онази епоха се плащало на наемните войници за ден.
Името на цар Ройгос беше разчетено в уникалната Тракийска гробница, която е защитена от ЮНЕСКО, а гробницата със символичното погребение на Севт ІІІ откри в могилата Голямата Косматка археологът д-р Георги Китов.
В рамките на тридневните празници бяха представени две научни изследвания за находките от долината: на д-р Меглена Първин за уникалната казанлъшка гробница на хълма Тюлбето и на Диана Димитрова за находките в могилата Голямата Косматка, където е било символичното погребение на цар Севт Трети. Отвори врати и лапидариумно пространство към историческия музей Искра, където има обособен и специален кът за най-малките любители на археологията.
Новите придобивки са осъществени в рамките на проект по Програма за опазване на археологическите обекти, реставрация на артефакти, развитие на музейните експозиции и инфраструктура на Американския научен център - София, на обща стойност 50 000 долара, уточни директорът на културния институт Момчил Маринов.
В обновената експозиция жителите и гостите на Казанлък ще могат да видят артефакти от тракийския град Севтополис, светилищата при село Виден и Крън, както и единични находки от Шипка, Тъжа и Мъглиж.