16 Септември 2024понеделник18:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Връщането към хартиената бюлетина може да има негативен ефект за ДБ и ПП

Най-чувствително ще е увеличението при БСП, но без да се крадат гласове от никого

автор:Димитър Димитров

visibility 1228

Димитър Димитров, политолог и зам.-председател на ЦИК


Промените в Изборния кодекс и връщането на хартиената бюлетина като опция за гласуване във всяка една секция възбуди партиите да се обвиняват взаимно в опити за кражба на гласове. През “флашката” или през “салфетките”.

Механизмът, по който се гласува - с хартия или с машини, наистина влияе на изборните резултати. Но не през кражба или някакви други машинации, а през активността.

Това показва сравнението на данните от последните избори.  Като анализът не включва секциите извън страната и тези с мобилна избирателна секция, защото в тях броят на гласувалите е по принцип близък до броя на избирателите в избирателния списък и “изкуствено” завишава числата, отразяващи участието в гласуването.

Защитниците на машините твърдят, че гласуването с устройства не представлява проблем за никого. Разликата между 35 и 50% гласували в секциите, в които има само машинен вот, и тези с хартиен (в секциите с под 300 избиратели и в момента се гласува само с хартиена бюлетина) обаче категорично оборва опорката за отсъствието на технологична бариера при гласуването с машина.

За  част от гражданите машините не са задължително, а принудително условие за участие. При много предпазлива оценка гласуването с “хартия за всеки” би повишило участието с между 200 и 250 хиляди гласоподаватели. Много вероятно е връщането на подобен сегмент гласоподаватели към участие да промени структурата на парламентарното представителство.

Ако вземем сегашната структура на парламента със седем формации, добавени гласове при хартиено гласуване е допустимо да очакват БСП. При това с най-значима тежест, тъй като разликата между 9,08 и 13,84%, без да е най-голяма е критична за социалистите заради ограничената при тях възможност за увеличаване на потока гласове от вота извън страната. Допълнителна добавка биха отчели и ДПС, и ГЕРБ, което ясно обяснява защо точно тези партии подкрепят връщането на хартиените бюлетини във всяка секция.

Дебело обаче трябва да се подчертае, че никой не краде гласове от никого.

В общата структура на гласовете може да се очаква негативен ефект за всички останали партии за всяка от тях в различна степен. Въпреки че числата изглеждат заплашително за коалицията “Демократична България”, много по-драматични биха били последствията за “Продължаваме промяната”.

Хартиена бюлетина за всеки няма да помогне на партията на Кирил Петков и Асен Василев да съхрани доминиращата позиция в евентуално парламентарно мнозинство.

Появата на нови, примерно 200 хиляди избиратели в сравнение с последното гласуване би добавило 6-8 мандата за ГЕРБ, 3-4 за ДПС и примерно толкова за БСП. Симетрично в същия размер биха се редуцирали парламентарните групи на останалите партии. Най-слабо би била засегната групата на “Възраждане”.

Параметрите на подобен сценарий в общи линии лежат в основата на истеричната гама от реакции на предложенията за промени в Изборния кодекс. Истерични симптоми се появяват след травматични преживявания, каквото без съмнение е прекратяването на мандата на последното редовно правителство. Любопитна е и реакцията – 100 предложения за промени в Изборния кодекс. Освен трите на БСП останалите са в жанра народно творчество.

В. „24 часа“

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 287

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 378

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 381

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1180

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 436

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 580

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 365

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 358

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ