БСП: НС да гласува обща декларация срещу агресията в РСМ към българи
Настояваме институциите в западната ни съседка да се върнат към изпълнението на ангажиментите в преговорната рамка от 2017 година, заяви Иван Ченчев
/ брой: 113
Юлия КУЛИНСКА
"БСП за България" предложи Народното събрание да приеме обща декларация във връзка с антибългарски прояви и изказвания в Република Северна Македония (РСМ). Българската държава е длъжна да защитава правата на всеки, който се самоопределя като български гражданин или има българско самосъзнание, заяви от трибуната зам.- председателят на парламентарната група Иван Ченчев.
Той припомни за поредния побой, нанасен на съпредседателят на сдружението на българите в РСМ "Шемето" Бекир Кадриески, чиито нападатели вчера бяха задържани. "Това е престъпление от омраза, за което ние, като държава, като общество, многократно предупреждавахме. Пребиха човек, който няма български паспорт, но има българско самосъзнание, и само защото се е определил като българин. Грозно, брутално, застрашиха неговия живот", възмути се Ченчев.
"На 1 август 2017 г. беше подписан Договор за добросъседство. Дали се спазва, каква е фактологията? Още 2020 г. българската държава, в лицето на МВнР посочи, че в него се нарушават текстовете, свързани с отклонение от формулите за историята и езика, застой в работата на историческата комисия, език на омразата, пречки пред българския бизнес в РСМ, подкрепа за претенции за признаване на македонско малцинство у нас. И всичко това на гърба на България", подчерта Ченчев.
"Категорично отхвърляме отправените от президента и премиера на РМС внушения за агресивна политика на България към западната ни съседка. Оценяваме тези изявления като поредната антибългарска ескалация в антибългарската кампания. Властите в РМС да прекратят незабавно всички форми и проявления на езика на омразата и да инвестират усилия в изграждане на добросъседство и сътрудничество, заложени в договора на двете страни от 2017 г.", призова Ченчев.
БСП предлага в декларацията да се запише още, че НС отхвърля продължаващото отричане и омаловажаване на съществуващите проблеми с правата и сигурността на българите в РМС и оценява като недопустимо създаването на така наречените "черни списъци" за недопускане в РМС на български граждани, политици, народни представители и членове на ЕП. "Настояваме институциите в РМС да се върнат към изпълнението на ангажиментите в преговорната рамка, прието като ключов елемент от ЕС е вписването на българите в конституцията на страната. Нека да покажем, че държавата, обществото и парламентът, ще защитим правата на всеки, който се самоопределя като българин или човек с българско самосъзнание, независимо в коя страна се намира", поясни Ченчев.
Председателят на парламента Росен Желязков помоли проектът на декларацията да бъде входиран в деловодството на парламента.