01 Ноември 2024петък02:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Илияна Йотова иска европейска помощ за охрана на границата ни с Турция

автор:Дума

visibility 3050

"Предложих изменения при изграждането на новата агенция за охрана на външната граница на ЕС. Има опасност тя да покрива само шенгенските граници, но тогава възниква въпросът какъв е смисълът на тази политика, ако съюзът не подкрепи българо-турската или хърватско-сръбската граница, където бежанският натиск е най-голям?!" Това заяви евродепутатът от БСП Илияна Йотова. Тя добави, че е напълно възможно отново да бъде приложен двоен стандарт към България, Румъния и Хърватия и те да бъдат оставени сами да пазят границите си от проникване на нередовни мигранти, от каналджии и трафиканти. Илияна Йотова бе първата, която още преди две години предложи на колегите си евродепутати, на Европейската комисия и на държавите членки създаването на такава агенция. "Това е стара идея, която е била разисквана преди петнадесет години, във връзка със събитията в Косово и Македония, когато бе предишното значително предвижване на бежанци", каза българският евродепутат, която е зам.-председател на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП. "Със затихването на проблемите тогава и тази идея е отишла в архива, но събитията от последните няколко години отново я правят особено актуална", коментира Йотова. Европейската комисия направи предложение за регламент, който трябва законодателно да определи структурата и правомощията на новата агенция. Едно от основните нейни функции се предвижда да бъде връщането в страните на прозход на мигрантите, за които се определи, че нямат право на бежански статут. Новата агенция трябва да замени сега съществуващата ФРОНТЕКС, сред чиито най-големи проблеми е това, че не разполага с постоянно налични техника и екипи за разполагане по проблемните граници. "Сега трябва да се разчита на доброволния принос на държавите членки, но това е много ненадеждно при динамично променящата се обстановка", изтъкна Илияна Йотова. Очаква се до юли законодателната процедура да е приключена в пленарна зала, защото Съветът на ЕС (държавите членки) иска новата агенция да заработи възможно най-скоро. "Особено се радвам, че получих подкрепа от свои колеги от Румъния, Хърватия и Малта", каза Илияна Йотова. Тя добави, че сред тях е бившият хърватски министър на външните работи Тонино Пицула, както и румънският й колега Емилиан Павел. "Удовлетворена съм, че намерих съюзници на българските интереси сред колеги, които идват от държави със същите проблеми като нас. Не можеш да държиш три държави членки извън Шенгенското пространство и да очакваш чудеса от тях при охрана на външните граници. А те отговарят не само за собствената си, но и за сигурността на целия Европейски съюз", отбеляза Йотова. Тя коментира още, че също така знакова е и подкрепата на нейната колежка от Малта Мириам Дали, която се занимава вече няколко месеца с преразпределението на бежанците във вътрешността на ЕС и се бори страните по външната граница на ЕС да не бъдат превръщани в огромни бежански лагери и буферни зони за мигранти.

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ