Обединената левица:
Спешно да се приеме закон за защита на българския език
Да бъде наложен незабавен мораториум върху назначаване на нови директори на училища, настояват от групата за образованието
/ брой: 161
Приемането на закон за защита на българския език е един от основните приоритети на Обединената левица. От групата за образованието настояват да се наложи незабавен мораториум върху конкурсите, обявени от служебния кабинет за назначаване на близо 500 нови директори на училища, които са една пета от ръководителите на учебни заведения, защото това представлява обезглавяване на училищното образование. Според левите подобни смени трябва да станат не по-рано от съставянето на редовен кабинет в следващото НС и след изготвянето на Националната програма за приемственост в ръководството на сектора и за определяне на директори. Членовете на работната група ще изпратят съответното искане до държавните институции, в това число и до МОН.
В заседанието на работната група от БСП взеха участие депутата Петя Цанкова, председателят на Съвета по образование и наука на НС на БСП Милко Багдасаров и Аян Мехмедов от БСП - Нови пазар.
Платформа на левите партии предлагат сериозни промени и нова държавна политика в областта на образованието, просветата, науката и културата. Документът има за цел да изведе наболелите проблеми на днешния ден, за да бъде интересна и достъпна за всеки избирател.
Сред приоритетите е и изготвянето на един учебник по един предмет за един клас, което от много години се предлага от БСП.
Петя Цанкова представи позицията на социалистите да има безплатни учебници не само за общообразователните, но и за професионалните училища. Писането и изготвянето на всички учебници да бъде работа преди всичко на учителите, а не на “експерти”.
Емил Димитров от ПП "МИР" изложи класическите принципи - равен достъп до качествено образование, насърчаване на работодателите да инвестират в образованието на своите работници, свързването му с икономиката и др.
Основен елемент от вижданията на левите партии е насърчаване на неформалното образование, икономиката на знанието, възпитаване на моралните ценности и традициите в училище, връщане на обучението, свързано с бедствия и аварии. Предвижда се и политика за завръщането на фолклорните групи и оркестрите в учебните заведения.
В областта на културата участниците констатираха нуждата от завръщане на българската култура като основен фактор на България. Постави се и въпросът за необходимостта от ново просвещение, срещу културата на търгашеството и засилена работа с даровитите деца. Левите искат и да се промени пенсионния закон за дейците на културата. Беше поставен и въпросът за нуждата от драстично увеличение на бюджета за култура.
Лъчезар Аврамов от Българската Евролевица каза, че важен приоритет е и науката, защото без нея образованието и здравеопазването са невъзможни.