02 Юли 2024вторник02:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Почитат поетесата Веса Паспалеева в Кюстендил

/ брой: 54

автор:Николая Иванова

visibility 2686

За пета поредна година в Народно читалище "Братство" отбелязаха годишнината от рождението на поетесата Веса Паспалеева. По случай 111-годишнината й е подредена фотодокументална изложба. "Веса Паспалеева е тясно свързана с Кюстендил и много от видните личности от региона. В изложбата е представен животът и творческият път на поетесата, интересни факти и снимки", отбелязва председателят на читалището Иван Андонов. Той посочи, че е създаден и раздел, който проследява пътя на литературния клуб, носещ името на поетесата. След откриването на изложбата в рецитала по стихове на Веса Паспалеева се включиха деца от кюстендилските училища, състоя се и литературно четене.


Видната поетеса Веса Паспалеева е родена на 3 март 1900 г. в Кюстендил в многолюдното семейство на Владимир Карамазов. Родителите й били будни хора, които активно се занимавали с обществена дейност. Като ученичка в гимназията бъдещата поетеса започва да пише детски приказки и стихотворения. Първите й стъпки насърчава Елисавета Багряна, която е нейна учителка по български език и в извънучебните часове четяла на учениците си стихове и им говорела вдъхновено за изкуството. рез 1919 г. Веса Паспалеева завършва гимназия и се записва студентка по славянска филология, но не успява да завърши поради тежкото материално състояние на семейството си.
Родният й Кюстендил след Първата световна война има свой културен релеф - изнасят се сказки, реферати, създават се литературни дружества. Тук са Емануил Попдимитров, Владимир Димитров-Майстора, Кирил Цонев, Елисавета Багряна. Понякога идват Ведбал и Крум Кюлявков. През 1919 г. създават дружество "Светлина". В тази благодатна обстановка Веса Паспалеева прави първите си литературни опити - романи, драми, няколко детски стихотворения. За пръв път печата стихотворение през 1919 г. в сп. "Чернозем". Използва поетичния псевдоним Авелина.
През 1922-1923 г. Веса Паспалеева живяла в Самоков и имала щастието да общува с Христо Смирненски. Дружбата с него и с Борис Хаджисотиров я подтикнала към поетичното  творчество. Сътрудничи на всички детско-юношески периодични издания. Учителства в реалната гимназия в Петрич в периода 1923-1924 г. За пръв път името на младата поетеса се появява в списанието "Детска радост", редактирано от Ран Босилек през 1924 г. През 1924-1925 г. са  публикувани стихотворенията  й "Умница" и "Доволен". През 1929 г. излиза първата й книга "Великденче" с илюстрации на първомайстора на детската илюстрация Георги Атанасов. Тя е авторка на много стихотворения, поеми, приказки, гатанки, пиески, събрани в книгите "Звездица", "Книжка  веселушка", "Къщичката на Шаро", "Пролет в Родината", "Рожба златокрила" и др.
Веса Паспалеева възпява в стихотворението "Дядо Ильо" подвига и героизма на Ильо Войвода, борил се срещу турците и участвал в освобождението на Кюстендил. На своя роден град поетесата посвещава едни от най-хубавите си стихотворения - "Роден кът", "Детски спомен", "Моят роден край". През 1980 г. за "Пролет в Родината" Веса Паспалеева е вписана в Почетния списък на Международния съвет за детска книга. Членува в Съюза на българските писатели от неговото учредяване.
Именитата поетеса си отива от този свят на 22 февруари 1980 г. За нея голямата поетеса Ана Величкова казва: "Стиховете на Веса Паспалеева се отронват като заблестели на слънцето пъстроцветни живи капки, а децата ги попиват и неусетно обикват заобикалящия ги свят, учудват се и се радват на простичките, но красиви и мили всекидневни неща, без които човешката душа обеднява."
 

Позиция на БСП

автор:Дума

visibility 25

ГДБОП разби база за производство на фалшиви пари

автор:Дума

visibility 485

Как да се предпазим от пожари?

автор:Дума

visibility 475

Без Корнелия Нинова на прекия избор

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 122

Токът поскъпва средно с 1,77%, парното поевтинява с 8,47%

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 122

Лихвите по потребителските кредити тръгнаха нагоре

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 122

ДДС приходите няма да излязат и тази година

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 122

Служебната власт с нов заем от 400 млн. лв. през юли

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 122

Третата световна ще започне от Израел

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 122

Франция избира Национално събрание

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 122

Орбан обяви нова група в Европейския парламент

автор:Дума

visibility 424

/ брой: 122

Докъде се докарахме

автор:Мая Йовановска

visibility 442

/ брой: 122

С такси, без такси

автор:Деси Велева

visibility 385

/ брой: 122

Избори

автор:Марин Милашки

visibility 384

/ брой: 122

Голямата цел на БСП - обединението в ляво

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 122

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ