31 Октомври 2024четвъртък19:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Платеното обучение разцепи мнозинството

"Атака" и сините зарязаха ГЕРБ при гласуването на поправките в Закона за висшето образование

/ брой: 160

автор:Искра Милева

visibility 2242

Изненадващ удар под кръста нанесоха вчера неформалните коалиционни партньори на ГЕРБ - "Атака" и Синята коалиция. Около 10 сутринта в пленарна зала започна разглеждането на промените в Закона за висшето образование, внесени от ГЕРБ, според които 10% от капацитета на държавните вузове може да се отдели за платено обучение, ако не е запълнен, а таксата не трябва да е по-ниска от 70 на сто от държавния норматив за издръжката на един студент.
Не толкова изненадващо за мнозинството пръв критиките си към проекта изнесе Лютви Местан. Малко преди почивката той настоя министърът на образованието за дойде в залата или ако не, дебатите да се отложат. Цецка Цачева оправда отсъствието на Сергей Игнатов със служебна среща в Брюксел. След като депутатите хапнаха, Местан отново взе думата и припомни, че самият Игнатов е имал резерви към платеното обучение. Той попита мнозинството как очакват за нежелани и сега специалности при държавна поръчка да има кандидати да учат срещу заплащане: "Може би очаквате изведнъж у тях да се зароди вътрешна необходимост. Това е абсурдно и тук се съдържа реалният риск за изкривяването на пазара на труда", предупреди Местан.
Изненадата за мнозинството, което до момента не гъкна, дойде от шефа на образователната комисия Огнян Стоичков от "Атака", който призова гербаджиите да погледнат внимателно поправката си с оглед на конституцията. Атакистът попита гербаджиите как си представят в държавно висше училище да се позволява частна дейност. "Все едно след заседанията тук вие да провеждате консултантски дейности", обърна се към мнозинството той.
"Съветвам ГЕРБ да не посягат на закони, приети с национален консенсус, защото това е история, за която те все ще се убедят, че съществува и преди те да дойдат на власт", окончателно попари мнозинството Иван Костов. Той съзря в неприсъствието на Игнатов в НС неговото различно мнение по въпроса.
65 на сто от анкетираните в социологическо проучване през юни са против въвеждането на платеното обучение и смятат, че това ще доведе до спад на качественото образование, не остави на мира мнозинството Огнян Стоичков, който взе думата след Костов. Той не спря с това, а извади наяве законодателната програма на кабинета за тази година, в която е записано още едно "пипане" на закона през октомври. Станислав Станилов от "Атака" веднага призова ГЕРБ да се отложаг дебатите. Това изпили докрай нервите на една от вносителките - Снежана Дукова, която се обърна към Стоичков: "Като броите, защо не преброихте неграмотните." Веднага щом си седна обаче, нервите й опъна Янаки Стоилов (БСП), който заяви, че това не е инициатива на един или двама гербаджии, а на цялата партия с протекцията на образователното министерство. "Частпромът във вузовете не е европейска практика", заяви Стоилов. Той наблегна на това, че не може студентите да се делят на бедни и богати. Дукова не издържа и отговори на Стоилов да даде обяснение като юрист що е беден и богат. Вместо това Янаки Стоилов наблегна, че държавата е редно да поеме таксата за образованието на всички студенти, а те да плащат за неща, които са им необходоми - общежитие, библиотека и т.н.
"Не става въпрос за пари, а за знание. Има факултети, които искат да търгуват с "незнание", заяви и Ивелин Николов от БСП. По думите му разигралата се ситуация говори или за това, че определена група иска да бламира собствения си министър, или че кабинетът се крие зад гърба на вносителите. "Ако не оттеглите проекта, срам за тези, които го подкрепят", заключи Николов.
Въпреки критиките от всички страни със 73 гласа на гербаджиите скандалната поправка бе приета.

МС пусна закон срещу проф. Светла Бъчварова

МС съвет е внесъл поправка в Закона за Селскостопанската академия (ССА), с която председателят на академията може да бъде махнат от премиера, а членовете на УС - от земеделския министър, преди изтичането на мандата, без това да се съгласува с членовете на УС от 5-те аграрни вуза, БАН и ССА. В мотивите пише, че това е част от административната реформа и дава възможност на премиера и министъра да управляват "по-гъвкаво". Освен това в текста "председателят на ССА се сменя, ако системно не изпълнява задълженията си", пада думата "системно". В комисията по образование и наука на НС зземеделският зам.-министър Георги Костов се изпусна: "Какво искате, като председателят на ССА проф. Светла Бъчварова е член на ръководството на БСП!". Освен това, той призна също, че ставало дума за разпределянето на 30 млн. лв. "по друг начин". Уж сте за децентрализация, а при управленска немощ централизирате всичко в ръцете си, коментра депутатът Ивелин Николов от БСП. Вписването на съгласуването в закона от предишния парламент бе опит да се внесе поне някаква автономия за учените от ССА  и защита срещу некоректен премиер или министър, който би поставил неизпълнима задача, за да отстрани председателя на ССА при отказ, заяви и Валентина Богданова (БСП). Проектът бе одобрен в комисията с 9 гласа "за" срещу 6 против.    
 

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ