Пълним дупки всякакви...
/ брой: 230
Работодателите напускат тристранния съвет за социално партньорство. Новината от вчера днес поражда различни мнения и коментари от различни "камбанарии". Всеки от своята, ние - от нашата. На потърпевшите. Защото практиката досега показва, че пробойните винаги се запълват от най-бедните и най-уязвимите от всяка промяна българи. Така и сега с новата, по-висока социална осигуровка.
Осигуровките се вдигат сега, защото има "дупка" в бюджета за социално осигуряване от 2 млрд. лв., която трябва да бъде покрита, призна вчера Бойко Борисов. Дори ултрадесни икономисти изчислиха, че частта на работника от новата 3-процентова вноска ще натовари с още 4000 лв. на година семейство от четирима с двама работещи.
Защо бизнесът скача високо от високата вноска е ясно - и тях тя ще товари допълнително с неофициално близо 360 млн. лв. Така е, обаче досегашната практика показва, че работодателите, когато им свалиха осигуровките в кризата, обещаваха чудеса от храброст със спестените от вноски пари: по-високо заплащане, по-добри условия на труд, повече работни места, задържане на безработицата и т.н.
Колко от тези обещания станаха факт, се питат сега много хора, които не са видели разчети и резултати черно на бяло. Къде отидоха близо 14-те милиарда, които спести бизнесът през годините? Беше им хубаво, сега плачат, твърдят запознати. Безспорна лъсна само истината, че намалянето на осигуровките от това управление доведе до намаляване на приходи в НОИ и проблеми с парите за пенсиите.
Нищо не ме кара на най-бедната държава и на най-болните хора в ЕС да вдигам сега възрастта за пенсия, заяви още премиерът вчера. А по-високите лични осигуровки не са ли "на босия цървулите"?
Никой няма интерес да се кара с бизнеса. Все пак той е този, който дава хляба на повечето българи, дай Боже, да го прави по-дълго. Но ако той търси вината със ставащото сега увеличение у синдикатите, които наистина отстъпиха за осигуровките в името на компромиса за по-високата възраст за пенсия, можем да разберем нервниченето им.
Но и тяхното "фръцване" не върши кой знае колко работа в полза на наетите. Не става ясно къде намират своето място капиталът и работодателите за излизане от кризата. Плащат я пак наетите. Те остават някъде по средата между трите кръга на тристранката. До момента, в който Бойко Борисов се заинати, по неговите думи, и тропне на масата за поредното бреме на едва кретащите вече работещи бедняци. Нищо, че у нас осигуровката била само 16 на сто от доходите, а в Европа стига до 28-30, по неговите думи. Премиерът обаче забрави да сподели и цифрата на заместващия заплатата доход тук и там. Между двете цифри разликата е от небето до земята.
А ние все така запълваме дупки всякакви...